Złota rączka – jak zacząć działalność?
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Złota rączka – jak zacząć działalność?

Jeśli popsuje Ci się coś w domu, a Ty nie masz czasu, chęci czy umiejętności do tego, aby to naprawić, dzwonisz po kogoś, kto się na tym zna.

Najczęściej pierwszym wyborem jest tzw. złota rączka, czyli osoba, która potrafi „wszystko”. Cieknący kran, skrzypiące drzwi, wyrwane gniazdko czy zapowietrzony kaloryfer.

W tych wszystkich pracach pomoże Ci ten fachowiec. Jeżeli sam chciałbyś zostać taką osobą i zarabiać na drobnych naprawach, powinieneś zapoznać się z tym artykułem.

Wyjaśnię w nim, z czym tak naprawdę wiąże się ten zawód, co jest potrzebne, aby zacząć w nim pracować oraz czy jest do tego wymagane założenie działalności gospodarczej.

 

Złota rączka – czym się zajmuje?

Próbując odpowiedzieć na pytanie czym zajmuje się złota rączka, łatwiej chyba wymienić to, czym się nie zajmuje. Mierząc się jednak z definicją tego zawodu, można wskazać, że jest to osoba, która wykonuje drobne prace remontowe oraz naprawcze w domach klientów. Wśród jego prac można wymienić naprawę cieknącej uszczelki w zlewie, przepychanie rur, instalację baterii prysznicowej, skręcenie mebli, przykręcenie do ściany półek i szafek, wymianę niesprawnych gniazdek elektrycznych czy też wyregulowanie zawiasów w drzwiach lub przykręcenie klamek.

Wśród usług bardziej przestronnych złotych rączek możemy również znaleźć takie prace jak koszenie trawników, grabienie liści, czyszczenie chodników i tarasów, porządkowanie strychów i piwnic lub malowanie ścian.

Bardzo wiele prac, za jakie bierze się złota rączka, mogliby również wykonać specjaliści z danej branży, np. elektryk, hydraulik czy monter. Jednakże często terminy takich osób są wypełnione po brzegi, ich cennik jest wygórowany albo po prostu nie chcą oni przyjmować tak małych zleceń.

 

Co będzie ci potrzebne w zawodzie?

Nie ma nic gorszego niż fachowiec pytający klienta, czy ten ma śrubokręt albo wiertarkę. Aby działać w zawodzie i robić to fachowo, potrzebny jest własny sprzęt. A będzie tego nie mało.

Zacznijmy od tego, że zawód złotej rączki to praca w terenie. Ciężko będzie Ci zorganizować sobie grafik i wywiązywać się ze swoich zobowiązań, jeżeli będziesz chciał przemieszczać się do klientów na piechotę lub środkami miejskiego transportu (o ile oczywiście w Twojej miejscowości taki istnieje). Będziesz potrzebował samochodu.

Czy wystarczy Ci małe auto tzw. miejskie, czy też większe z paką, to już zależy od tego czym będziesz dokładnie się zajmował. Jeżeli w Twojej ofercie znajdzie się koszenie trawy czy malowanie ścian, nie przewieziesz sprzętu w dwuosobowych samochodziku.  

Następnie przejdźmy do sprzętu. W pierwszej kolejności będzie to skrzynka i pas na narzędzia.

Jeżeli wyposażysz się już w te akcesoria, trzeba je czymś zapełnić. A będą to zarówno narzędzia ręczne, jak i elektronarzędzia.

 

Z narzędzi ręcznych możemy wymienić między innymi:

 • zestawy śrubokrętów (płaskich i krzyżakowych);
 • zestawy kluczy płaskich, oczkowych, nasadowych, imbusowych i torx;
 • młotek ślusarski i gumowy;
 • kombinerki;
 • szczypce;
 • miarkę;
 • poziomicę;
 • taśmę izolacyjną;
 • płyn wielozadaniowy (legendarny WD-40 lub podobny).

 

Z elektronarzędzi będzie to:

 • wkrętarka;
 • wiertarka;
 • szlifierka kątowa;
 • pilarka;
 • spawarka;

 

Czy potrzebne będzie założenie działalności?

Co do zasady, jeżeli zamierzasz zarabiać na wykonywanych usługach u swoich klientów, to Twoim obowiązkiem jest zarejestrowanie się jako przedsiębiorca i odprowadzanie odpowiednich podatków oraz składek ZUS.

Jest od tego jednak wyjątek, a nazywa się on „działalność nierejestrowana”.

Działalność nierejestrowaną możemy nazwać mikroprzedsiębiorczością, a nawet pracą dorywczą. Miesięczny dochód przy tym rodzaju działalności nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Do końca czerwca 2024 roku jest to 3181,50 zł, natomiast od 1 lipca – 3225 zł.

Dodatkowym wymogiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat).

Jeżeli zdecydujesz się na taki model biznesowy, to musisz pamiętać, że w momencie przekroczenie miesięcznego limitu, Twoim obowiązkiem jest założenie standardowej działalności gospodarczej.

 

Ważne! Działalność nierejestrowaną można łączyć z pracą na etacie. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie ma wpływu na limit przy działalności.

 

Złota rączka na „pełen etat” – lepiej załóż firmę

Jeżeli traktujesz swój zawód poważnie, to najprawdopodobniej działalność nieewidencjonowana Ci nie wystarczy. W takiej sytuacji musisz założyć firmę. Działanie w szarej strefie nie dość, że jest nielegalne, to również mało etyczne. Do wyboru tak naprawdę masz dwie możliwości:

– jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), lub

– spółkę z o.o.

 

JDG jest prostszą formą prowadzenia firmy. Rejestrując ją, masz prawo do prowadzenia małej księgowości, a także możesz zdecydować się na preferencyjne warunki rozliczania się z ZUS (m.in. 6 miesięcy bez składek społecznych, następnie 2 lata na Małym ZUS-ie). Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, możesz wybrać między podatkiem progresywnym (18 i 32%), liniowym (19%) lub podatkiem ryczałtowym. Więcej o możliwościach w opłacaniu PIT dowiesz się z artykułu „Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto o tym pomyśleć?”.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to już wyższy poziom przedsiębiorczości. Mimo iż jest to „spółka”, to może być ona prowadzona jednoosobowo. Jednakże taki sposób prowadzenia firmy jest bardzo uciążliwy. Między innymi wymaga, aby większość czynności podejmowanych w spółce miała formę aktu notarialnego.

Dodatkowo udziałowiec w jednoosobowej spółce z o.o. musi opłacać ZUS. W przypadku, gdy spółka posiada co najmniej dwóch wspólników, obowiązek ten zanika. Ponadto niezależnie ile osób wprowadzisz do spółki, musisz się przygotować na obsługę rachunkowości przedsiębiorstwa.

 

Księgowość online – pomocna dla złotej rączki

Bez względu na to jaką formę wybierzesz to jest to ważny moment, aby pomyśleć o księgowości. Musisz się przecież rozliczać, odprowadzać podatki, składki, wysyłać niezbędne dokumenty i oczywiście także wystawiać faktury. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które pracują w różnych miejscach jest księgowość online, która zapewnia szybki dostęp do dokumentów, z każdego miejsca pracy. Zakładając konto w 360 Księgowość dodatkowo zyskujesz, gdyż możesz rozliczać swoją firmę do 6 miesięcy bezpłatnie.

 

Załóż darmowe konto  Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 6 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.

  Rozpocznij już teraz!

  Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

   

  Jaki podatek dochodowy zapłacisz?

  To, jaki podatek zapłacisz, zależy od Twoich przychodów, kosztów oraz wykonywanych prac.

  Przede wszystkim obowiązywał Cię będzie podatek dochodowy. Od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz, będzie zależało ile zapłacisz.

  W przypadku podatku progresywnego nie dość, że będziesz mógł skorzystać z wszelkich preferencji podatkowych (np. kwoty wolnej od podatku), to również będziesz mógł obniżyć dochód o koszty — paliwo, narzędzia, stroje robocze, telefon komórkowy, komputer i wszystko to, co związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli jednak będziesz tak dobry w swoim zawodzie, że przekroczysz roczny próg dochodowy – 120 000 zł, wówczas zamiast pierwotnych 12%, będziesz musiał odprowadzać 32% PIT.

  Przed koniecznością wejścia na wyższy próg podatkowy ochroni Cię podatek liniowy. Tutaj, niezależnie od zarobionej kwoty, Twój podatek będzie wynosił 19%. Możesz również odliczać koszty od przychodu. Nie będziesz jednak w stanie skorzystać z preferencji podatkowych.

  Ostatnią formą opodatkowania jest ryczałt. Płacony jest on od przychodu i wynosi od 2% do 17%. To jaki on będzie, zależy od wykonywanej przez Ciebie pracy. Może zatem być tak, że od kilku usług będziesz musiał odprowadzać różny PIT.

   

  A co z VAT?

  Rozpoczynając działalność, musisz zdecydować czy chcesz być czynnym płatnikiem VAT, czy też nie.

  Co do zasady każdy powinien rozliczać ten podatek. Ustawa o VAT ustanawia jednak pewne wyjątki. Otóż jeśli rozpoczynasz działalność, nie musisz rejestrować się do VAT, gdy przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy — w proporcji do okresu sprzedaży — równowartości 200 tys. zł. Istnieje przy tym katalog towarów i usług, które blokują możliwość zwolnienia VAT. Czynności wykonywane przez złotą rączkę raczej jednak do niego nie należą.

  Jeżeli zdecydujesz się na płacenie podatku od towarów i usług lub przekroczysz limit zwolnienia, do każdego rachunku wystawianego klientowi będziesz musiał doliczać odpowiednią stawkę VAT. To, jak będzie ona wysoka, zależy od wykonywanych prac.

  Co do zasady stawka VAT wynosi 23%. Są jednak usługi, które kwalifikują się do 8% stawki.

  Należą do nich między innymi prace takie jak:

  • montaż oświetlenia;
  • montaż okien i drzwi;
  • prace remontowe, np. prace malarskie, tapetowanie, układanie podłogi, płytek;
  • prace modernizacyjne, np. montaż schodów, renowacja pomieszczeń w domu.
  • prace instalacyjne obejmujące instalacje niezbędne do funkcjonowania domu zgodnie z jego przeznaczeniem, np. instalację gazową, wodno-kanalizacyjną czy też instalację systemu alarmowego.

   

  Uwaga! To, jaki podatek pasuje do jakiej usługi, możesz przeczytać w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

   

  Jak rozliczać dojazdy do klienta i zakupy towaru na jego rzecz?

  Na koniec wspomnę jeszcze o jednej kwestii, która nierozerwalnie wiąże się z pracą w terenie.

  Mianowicie chodzi o dojazdy oraz zakupy materiałów dla klienta.

  Zasadą jest, że usługa wykonania zakupów niezbędnych materiałów do pracy czy też zwrot kosztów podroży, podlega opodatkowaniu VAT według stawki właściwej dla świadczonych usług.

  Jeżeli zatem zwrot kosztów dojazdu do klienta będzie związany z pracą modernizacyjną, to na fakturze powinna znaleźć się dana pozycja z podatkiem VAT w wysokości 8%.

   

  Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego

   


  Usprawnij swoją pracę,
  dołącz do nas!

  do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

  Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.