Podatek minimalny – do zapłaty w 2025 roku
  22 30 75 777       pomoc@360ksiegowosc.pl
Wypróbuj teraz za darmo
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Podatek minimalny – do zapłaty w 2025 roku

Jak sama nazwa wskazuje, podatek dochodowy wylicza się i uiszcza od uzyskanego dochodu.

Jeżeli zatem przedsiębiorca wykazał straty, danina się nie należy. No chyba, że przedsiębiorca stanowi spółkę prawa handlowego, a rządzący próbują załatać dziurę budżetową.

Podatek minimalny, bo o niego chodzi, pierwszy raz będzie naliczony w 2025 roku, za rok bieżący. Warto zatem już teraz sprawdzić jak ta kwestia wygląda w praktyce.

 

Podatek minimalny – kilka słów wstępu

Podatek minimalny nie jest wymysłem polskiego ustawodawcy, jest znany również w innych porządkach prawnych. Jego głównym celem jest uszczelnienie systemu skarbowego i ochrona budżetu przed agresywną optymalizacją podatkową przedsiębiorców.

Jak tłumaczyli rządzący, został on wprowadzony, aby największe firmy nie uciekały od opodatkowania poprzez rokroczne wykazywanie niskich dochodów lub strat. W praktyce może on jednak dotknąć również tych małych przedsiębiorców.

W art. 24ca ustawy CIT czytamy, że jest to podatek od spółek albo też podatek przychodowy

. Przepis został wprowadzony przez Polski Ład z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Przepis zaczął jednak obowiązywać dopiero 31 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że pierwszy termin jego zapłaty przypada na 2025 rok.

Wyjątek dotyczy spółek, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 roku, wówczas za ten okres podatek minimalny nie obowiązuje.

 

Kogo obejmie podatek minimalny?

Podatek minimalny został nałożony na polskie spółki (tj. spółki kapitałowe, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, niektóre spółki jawne, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przy pomocy położonych na terytorium RP zagranicznych zakładów) oraz podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym:

  1. poniosły stratę ze źródła przychodów operacyjnych, albo
  2. osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów operacyjnych w przychodach operacyjnych w wysokości nie większej niż 1%.

 

Ważne! Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania.

 

Załóż darmowe konto







    Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 3 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.

    Rozpocznij już teraz!

    Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

     

    Jednocześnie ustawodawca wprowadził od powyższego pewne wyjątki.

    Omawiany przepis wskazuje, iż podatek minimalny nie ma zastosowania do podatników:

    1. w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz w kolejno następujących po sobie 2 latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;
    2. będących przedsiębiorstwami finansowymi;
    3. którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;
    4. których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
    5. jeżeli w roku podatkowym większość uzyskanych przez nich przychodów innych niż z zysków kapitałowych zostało osiągniętych w związku z:
    6. eksploatacją w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych,
    7. wydobywaniem kopalin, których ceny zależą bezpośrednio lub pośrednio od notowań na światowych rynkach;
    8. wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:
    9. rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres, oraz
    10. obliczony za rok podatkowy udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 1%;
    11. będących małymi podatnikami;
    12. będących spółkami prowadzącymi gospodarkę komunalną, o których mowa w rozdziale 3 ustawy o gospodarce komunalnej;
    13. którzy osiągnęli udział, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, w wysokości co najmniej 2%;
    14. postawionych w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym;
    15. będących stroną umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s § 1 Ordynacji podatkowej;
    16. będących instytucją finansową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo bankowe, której podstawowym przedmiotem działalności jest świadczenie usług finansowych polegających na odpłatnym nabywaniu od wierzyciela wierzytelności powstałych w wyniku zawarcia umowy sprzedaży towarów lub świadczenia usług pomiędzy tym wierzycielem a dłużnikiem;
    17. będących przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną na podstawie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

     

    Podstawa wyliczania podatku

    Ustawa o CIT wyróżnia dwa źródła uzyskania przychodów:

    • z zysków kapitałowych, oraz
    • z pozostałych źródeł.

     

    Podatek minimalny dotyczy wyłącznie tej drugiej grupy. Zatem będą to te przychody, które nie zostały wskazane w art. 7b ustawy o CIT.

     

    Omawiany podatek wynosi 10% podstawy opodatkowania.

    Podstawę opodatkowania z kolei wylicza się, sumując trzy poniższe elementy: 

    • 1,5% wartości przychodów spółki (innych źródła przychodu),
    • kwotę poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego przekraczających wartość 30% EBITDA podatnika,
    • kwota poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów usług (np. doradczych, badania rynku, reklamowych), praw niematerialnych oraz przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu zobowiązań pożyczek – przekraczających wartość 3 mln zł plus 5% EBITDA.

     

    EBITDA stanowi nadwyżkę sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszoną o wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16a-16 m ustawy o CIT, oraz odsetek.

     

    Reasumując, omawiana danina obejmie wyłącznie tych podatników CIT, którzy nie zostali ujęci w wyłączeniu ustawowym, natomiast wyliczać ją należy od innych źródeł przychodów zgodnie z ust. 3 art. 24ca ustawy o CIT.

     

    Co ze standardowym podatkiem dochodowym od osób prawnych?

     

    Z racji tego, że podatek minimalny nie jest wyliczany od wszystkich źródeł przychodów podatnika, może dojść do sytuacji, że równolegle z nim powstanie obowiązek uiszczenia standardowego CITu.

    Powstanie jednego z tych podatków nie oznacza przy tym zwolnienia z tego drugiego.

    Jak jednak zaznaczają rządzący, nie powinno tutaj dojść do podwójnego opodatkowania, bowiem podatnik będzie uprawniony do pomniejszenia podatku minimalnego o podatek standardowy.

    Co ważne, jeśli podatnik wcześniej zapłaci podatek minimalny, będzie mógł również go odliczyć od tego klasycznego CITu w zeznaniach składanych za kolejne 3 lata podatkowe. 

     

    Do kiedy należy zapłacić podatek minimalny?

    Przedsiębiorcy będą zobowiązani wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego dziesięcioprocentowy podatek od spółek w standardowym terminie, tj. zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT – do  końca trzeciego miesiąca roku następnego.

    Mamy tu do czynienia z tzw. podatkiem rocznym. Nie ma potrzeby comiesięcznego wpłacania do fiskusa zaliczek na podatek. Pierwsza zapłata powinna mieć zatem miejsce do końca marca 2025 roku.

     

    Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego

     


    Usprawnij swoją pracę,
    dołącz do nas!

    do 3 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

    Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.