Praktyczny poradnik początkującego przedsiębiorcy
360 Księgowość

Praktyczny poradnik początkującego przedsiębiorcy

Co zrobić, by Twój okręt nie zatonął podczas sztormu?

Rok 2022 dobiega końca. Początki Nowego Ładu w perspektywie prowadzenia własnej działalności gospodarczej wcale nie były tak różowe, jak zakładali rządzący. A Ty wciąż tkwisz w martwym punkcie i zastanawiasz się: czy warto zamienić etat na własną działalność gospodarczą? Oto poradnik realnego przedsiębiorcy. Jeśli twardo stąpasz po ziemi, sprawdź, czy to już odpowiedni moment na to, by pomimo bezustannie zmieniających się przepisów, w końcu stać się polskim przedsiębiorcą.

Masz już dość pracy na etacie? Myślisz o własnej firmie? Sprawdź, jak się do niej przygotować, by nie zaliczyć falstartu.

1 Działalność gospodarcza: pomysł kontra rzeczywistość

Założenie działalności gospodarczej to “pikuś” w porównaniu z utrzymaniem tytułu przedsiębiorcy w Polsce. Jedno jest pewne — w kraju nad Wisłą praca na swoim przypomina często bieg z przeszkodami. A czy Ty mimo wszystko wciąż marzysz o tym, by rzucić etat, szefa i nielubianych kolegów z pracy? Każdy powód oraz moment są dobre, by odmienić swój los i wypłynąć na szerokie wody. Zanim jednak złożysz wypowiedzenie w aktualnej pracy lub zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą we właściwym urzędzie, dogłębnie przeanalizuj własne oczekiwania. Wyobraź sobie, że jesteś naocznym świadkiem swojego życia, i przyjrzyj się z boku: czy jesteś przygotowany do pokonania licznych przeszkód, które napotkasz na swojej drodze. Nie łudź się! One prędzej lub później, ale i tak się pojawią. W prowadzeniu własnego biznesu problemy są nieodzownym elementem codzienności. Grunt to nauczyć się je rozwiązywać, mieć elastyczny umysł i realnie, bez emocji spoglądać na każdą zaistniałą sytuację. Jeśli jeszcze nie umiesz tego robić, to pierwszy znak, by odłożyć marzenia o własnej firmie na później. Czujesz pełną gotowość do realizacji życiowego projektu? Świetnie! Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć.

2 Logistyka na pokładzie własnej firmy

Jeśli analizę konkurencji w wybranej branży oraz ewentualne kanały sprzedaży produktów lub usług masz już w małym palcu, czas na kolejny etap. Zastanów się, jak powinna wyglądać organizacja pracy w Twojej firmie? Biuro w ścisłym centrum miasta to dość duży wydatek dla początkującego przedsiębiorcy. Jeśli nie możesz prowadzić firmy z domu, rozejrzyj się za mniej popularną dzielnicą. Pomimo że wiąże się to z mniejszym zainteresowaniem potencjalnych klientów, popularność możesz zdobyć przez media społecznościowe lub płatne reklamy. Taka forma będzie mniej ryzykowna i zdecydowanie tańsza.

Druga kwestia to sprzęt niezbędny do wykonywania usług lub prowadzenia sprzedaży. Z pewnością niezbędny będzie komputer, drukarka lub maszyny, które umożliwią Ci realizowanie konkretnych usług. To znowu wiąże się z wysokimi kosztami zakupu. Być może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z leasingu na maszyny lub auto firmowe niż zakup wszystkiego we własnym zakresie? Na początku warto również rozejrzeć się za sprzętem z drugiej ręki. To duża oszczędność i minimalizacja miesięcznych kosztów utrzymania. Która opcja w Twoim przypadku sprawdzi się lepiej? Jesteś gotowy być sobie i sterem, i okrętem?

3 Własna firma a poduszka finansowa — bez niej raczej nie wypłyniesz na szerokie wody!

Nie musisz być mistrzem z matematyki, by przeanalizować finanse własnej firmy. Zanim założysz działalność gospodarczą, oblicz, ile dokładnie potrzebujesz na inwestycje do chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. W kolejnej tabeli wpisz wszystkie miesięczne wydatki. Staraj się to zrobić bardzo dokładnie i omijaj widełki. Dzięki temu uzyskasz najbardziej realny obraz potrzeb swojej firmy. To najważniejsza część strategii planowania. We własnych założeniach przygotuj się na scenariusz najczarniejszy ze wszelkich odcieni tej barwy. Nawet jeśli jesteś urodzonym optymistą, na chwilę wciel się w rolę pesymisty! Taki zabieg pomoże Ci realnie ocenić, ile pieniędzy potrzebujesz, by wkroczyć na rynek ze swoim biznesem. Weź pod uwagę miesięczne opłaty w postaci składki ZUS, która Cię nie ominie, oraz abonamenty, rachunki za media, reklamę, materiały do produkcji lub koszt współpracy z podwykonawcami.

Dokładne kalkulowanie oraz poduszka finansowa, która je pokryje, to Twoja szansa przetrwania pierwszych dwunastu miesięcy, które są kluczowe w zdobyciu doświadczenia na swoim.

4 Samotny sternik na pokładzie własnej firmy, czy z bosmanem?

Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, czy planujesz sam prowadzić swoją firmę, czy też w grę w chodzi zatrudnienie pracowników, którzy mają odpowiednie kompetencje. Oczywiście znalezienie wyszkolonej kadry lub przyuczenie kogoś do pracy zgodnie z Twoimi wymaganiami z pewnością pochłonie nie tylko sporo czasu, ale także dość dużo finansów. Według znanych coachów, którzy uczą, jak odnieść sukces we własnym biznesie, to właśnie szef powinien być najlepszym specjalistą w firmie. Dzięki temu na początku swojej drogi właściciel czuje się samodzielny i niezależny. Pracownicy przychodzą i odchodzą — to okrutna prawda o zatrudnieniu, o której mówią tylko nieliczni. W najtrudniejszych sytuacjach możesz zostać zupełnie sam. Z tego powodu warto rozważyć otwieranie działalności gospodarczej w branży, w której ma się duże doświadczenie. W przeciwnym razie szukanie wyszkolonej kadry już na starcie może okazać się strzałem w kolano. Gdy rozwiniesz skrzydła i wypłyniesz na szerokie wody, wtedy zatrudnisz pracowników, których wszystkiego nauczysz. Decyzja należy oczywiście do Ciebie. Jednak, jeśli chcesz świadomie uzależniać losy swojej firmy od zaangażowania i lojalności przypadkowych ludzi, to życzymy Ci powodzenia!

5 Nie daj się zaskoczyć! Plan B na biznesowy sztorm.

Prowadzenie działalności gospodarczej to często duże wyzwania, balans na granicy opłacalności oraz ryzyko niepowodzenia. Oczywiście wiara we własne możliwości jest podstawą działania. Jednak w tym przypadku realna ocena sytuacji oraz plan awaryjny to stałe elementy harmonogramu. Bez względu na to, czy konkretne czynności wykonujesz pierwszy raz, czy też setny, weź pod uwagę, że może dojść do awarii sprzętu, usterki samochodu lub po prostu zachorujesz. Kto wówczas i w jaki sposób wykonana Twoje zawodowe obowiązki? W tym miejscu warto zaznaczyć, że na przykład podczas urlopu małe firmy najczęściej nie generują przychodów. A więc poduszka finansowa na czarną godzinę to jedna kwestia, a plan awaryjny na wykonanie zlecenia to drugi bardzo ważny aspekt. Współcześni zleceniodawcy lub potencjalni klienci często są mało wyrozumiali, a niepilnowanie terminów szarga dobre imię Twojej firmy.

Świadomość ewentualnego wystąpienia tych wszystkich potknięć sprawia, że można się przed nimi zabezpieczyć. Z pewnością dużym ułatwieniem jest wykonywanie swojej pracy nieco wcześniej niż w ostatniej chwili. Zapas czasu sprawi, że nawet nagła choroba lub pogrzeb kogoś bliskiego nie staną się źródłem dodatkowego stresu z powodu naglących terminów.

6 Odpowiedź na potrzeby fiskusa. Nastaw się na walkę z rekinami lub skorzystaj z księgowości online!

Własna działalność gospodarcza to również prowadzenie księgowości, rozliczenia z fiskusem oraz coraz częściej pojawiające się kontrole urzędnicze. Z tego powodu warto zastanowić się, czy warto osobiście walczyć z systemem, czy też lepiej przekazać tę kwestię doświadczonej księgowej. Na rynku jest wiele możliwości. Możesz skorzystać z profesjonalnego programu do wystawiania faktur oraz innych narzędzi przygotowanych dla przedsiębiorców. Możesz skorzystać na przykład z programu 360 Księgowość, który oferuje sześciomiesięczny bezpłatny okres oraz bezkosztowe wsparcie techniczne w tym czasie. Ta opcja została stworzona z myślą o przedsiębiorcach i księgowych. Drugą opcją są usługi firmy działającej w sektorze księgowości online. Wiele zewnętrznych biur rachunkowych pracuje na oprogramowaniu 360 Księgowość. Takie ułatwienia sprawiają, że swoją energię możesz w stu procentach poświęcić na naukę oraz rozwój firmy, a rachunki zostawić dla specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Którą opcję wybierasz?

Podsumowanie: własna firma z planem awaryjnym — do brzegu dopływają najlepsi!

Własna firma przypomina często statek. Start najczęściej jest wyważony i ostrożny. Mimo rosnącego doświadczenia są chwile, w których przedsiębiorca traci grunt pod nogami. Może się do tego przyczynić kontrola urzędników lub perypetie z klientami. Później przychodzi czas względnego spokoju, by od czasu do czasu doświadczyć nieprzewidywalnych sztormów. Jeśli je przetrwasz, są szanse, że szczęśliwie dopłyniesz do wymarzonego brzegu. W ten sposób po biznesowym oceanie dryfuje tysiące statków. Chociaż jedne z nich mają ogromną załogę, a inne podróżują samotnie, wszystkie w takim samym stopniu zarówno są narażone na prawdziwe perturbacje, jak i mają szansę na sukces!

Jeśli rzetelnie przygotujesz się do rejsu, Twój statek będzie miał znacznie lepsze widoki i na przetrwanie, i na powodzenie. W końcu na brzegu czeka na Ciebie wymarzona niezależność, swoboda działania oraz realizacja własnych marzeń zawodowych. Podejmij właściwą decyzję i pamiętaj: wkrocz na pokład w kamizelce ratunkowej!


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.