Organizacja pracy we własnej firmie, czyli firma w domu
360 Księgowość

Homeoffice’owy zawrót głowy, czyli organizacja pracy we własnej firmie

Jak prowadzić firmę w domu i nie zwariować? Na to pytanie z pewnością szukają odpowiedzi setki właścicieli małych firm, jeśli dom i biuro znajdują się pod tym samym adresem. Oto poradnik dla początkujących i małych przedsiębiorców, borykających się z trudnościami w związku z rozkręceniem własnej marki w oszczędnym trybie. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, by w domowym biurze oraz w głowie zapanował skład, ład i porządek!

Sprawdź, jak zorganizować pracę we własnej firmie, by nie zwariować, czyli firma w domu i homeoffice’owy zawrót głowy!

Własna firma — jak trafić na właściwą ścieżkę?

Tak! Właśnie padła życiowa decyzja o założeniu działalności gospodarczej i w końcu jesteś polskim przedsiębiorcą. Hmm, możemy Ci pogratulować, choć początki bywają trudne, zwłaszcza pod kątem podatkowych obowiązków.

Ale głowa do góry! Są sposoby na to, by zaprzyjaźnić się z fiskusem (serio!), efektywnie prowadzić biuro w trybie home office oraz zarabiać całkiem przyzwoite pieniądze. Brzmi lepiej, prawda?

To wszystko jest możliwe, jeśli od początku wdrożysz pewne zasady, zadbasz o przestrzeń niezbędną do wydajnej pracy umysłowej, podejmiesz właściwe decyzje i spełnisz jeszcze kilka ważnych punktów. Spokojnie, wszystko jest wykonalne. Dasz radę! A więc weź głęboki wdech, czytaj, analizuj i działaj!

Wykorzystaj potencjał własnego mieszkania. Cięcie kosztów to połowa sukcesu!

Na początku swojej drogi w roli przedsiębiorcy warto wprowadzić oszczędności. Skup się na tym, co najważniejsze. Zrezygnuj z drobiazgów, które będą miały na celu umilenie wykonywanych zadań lub poprawę wizerunku.

Na początku zadbaj przede wszystkim o jakość świadczonych usług. Bez względu na to, czy zajmujesz się sprzedażą, czy też oferujesz jakiekolwiek usługi — postaw na to, co niezbędne.

W duchu oszczędności, o ile to w ogóle możliwe, zdecyduj się na biuro… w domu. W zależności od lokalizacji, w której mieszkasz, możesz dzięki temu zaoszczędzić całkiem niezłą kwotę. Ceny najmu są dziś niestety dość wysokie. A wiadomo, że lokal na obrzeżach miasta lub w mało estetycznej dzielnicy nie będzie zbyt reprezentacyjny. W takiej sytuacji sugerujemy, by rozpocząć pracę w trybie home office.

Spotkania z klientami mogą odbywać się u nich lub na mieście. Tak! Jeśli Twoje usługi lub produkty będą miały najwyższą jakość, każdy zrozumie, że takie decyzje to często z punktu widzenia przedsiębiorcy być albo nie być. Dlatego spokojnie, małymi krokami realizuj swoje marzenia i plany, a w końcu osiągniesz zamierzony cel.

Firma w domu, czyli praca między gotowaniem, praniem i sprzątaniem

Myślisz sobie, że to nie jest możliwe? Cała rzesza polskich przedsiębiorców pracuje w trybie home office, łączy obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi z aktywnością zawodową.

Nie panikuj! Obiecujemy, że jest to możliwe. Wystarczy, że przestrzeń niezbędną do pracy dobrze zaplanujesz i wszystko będzie toczyło się właściwym torem.

Przede wszystkim wydziel w domu lub w mieszkaniu miejsce, w którym będziesz wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Na początku może to być tylko przestrzeń na małe biurko z laptopem.

Wiadomo, że na deszcz klientów trzeba trochę poczekać. A kontakt z pojedynczymi osobami oraz obsługę mediów społecznościowych, czy też wyszukiwanie potencjalnych kontrahentów możesz wykonać… nawet na smartfonie. A zatem na spokojnie rozejrzyj się za komputerem, jeśli nie masz takowego sprzętu w domu. Przydatne może być również urządzenie wielofunkcyjne, czyli drukarka i ksero. Większość umów oraz dokumentów wysyła się dzisiaj online. Skorzystaj z tej drogi i Ty, zamiast biegać na pocztę i stać w kolejkach. No, chyba że lubisz taki rodzaj sportu.

Następny krok to plan dnia. Wybierz godziny, w których w Twoim domu nie ma innych domowników lub ruch jest po prostu najmniejszy.

Dzięki temu praca będzie wydajna, a dzień lepiej zorganizowany i przewidywalny. Co ważne, dzięki dobrej organizacji czasu pracy nauczysz się również regularnego dbania o swoich potencjalnych klientów. Codzienna komunikacja przez rozmowy w mediach społecznościowych oraz odpisywanie na maile sprawią, że wyrobisz sobie w ich oczach miano profesjonalisty!

Firma w domu bez prawa do ciszy, czyli praca w warunkach ekstremalnych!

Gdy zdecydujesz się na pracę w domu, taki scenariusz jest również możliwy. Zwłaszcza gdy wśród domowników są dzieci w wieku przedszkolnym lub młodsze. Motywacją do budowy własnej marki mogą być różne czynniki. A wiadomo, że jeśli jesteś rodzicem, lista niezbędnych rzeczy do kupienia jest w zasadzie nieskończona. Tak.

W tej sytuacji rezygnacja z drogiego biura na rzecz rodzinnej poduszki finansowej lub pokrywania kosztów utrzymania dzieciaków nabiera zupełnie innego znaczenia… Na rynku pojawia się mnóstwo praktycznych rozwiązania dla przedsiębiorców i pracowników, którzy pracują w trybie home office. Oprócz nowatorskich mebli składanych, które w ciągu dnia mogą stanowić idealne miejsce do pracy, a po południu znikną z pola widzenia, by nie zakłócać domowego porządku, pojawiają się też namioty w kształcie kopuł o właściwościach dźwiękoszczelnych.

Jeśli w Twoim domu cisza odeszła do lamusa, rozważ wprowadzenie ścianek działowych, namiotów dźwiękoszczelnych lub innych gadżetów, które mogą niezwykle ułatwić Ci życie. Jeśli takie wynalazki na początku to dla Ciebie zbyt dużo, zainwestuj chociaż w słuchawki dźwiękoszczelne. W pierwszej fazie home office i one świetnie spełnią swoje zadanie!

Komfort psychiczny a cięcie kosztów i prowadzenie własnej firmy w domu

Ludzki mózg, który doświadcza chronicznego stresu, w dużej mierze traci zdolność do kreatywnego myślenia oraz dynamicznego działania. Co więcej, o 30 procent zmniejszają się jego predyspozycje do przyswajania nowej wiedzy. A więc Twój komfort psychiczny podczas pracy jest ogromnie ważny. Aby zachować swój mózg w świetnej kondycji, zadbaj także o to, by przestrzeń wokół biurka była uporządkowana. W miejscu pracy nie odbieraj prywatnych wiadomości ani telefonów. Dopilnuj, by granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym była gruba i wyraźna.

Cięcie kosztów często wprawia przedsiębiorcę w gorszy nastrój i sprawia, że przychodzi okres przygnębienia i braku energii do działania. Jednak jesteś w stanie ominąć ten etap. Jeśli zastosujesz nasze rady, Twoja praca będzie wydajna, a czas odpoczynku pozwoli Ci się zrelaksować.

Nawet jeśli dziś wątpisz, że wypracowanie takich nawyków pozwoli Ci po pracy angażować się w stu procentach w życie rodzinne, to jest to całkowicie możliwe. Wykorzystaj nasze rady, by Twoja firma mogła się rozwijać, a Twój spokój nie został zburzony.

Na czym jeszcze możesz oszczędzić, gdy realizujesz projekt pod tytułem „własna firma”?

Inwestycja we własną markę to często studnia bez dna. Z pewnością zależy Ci na profesjonalnym wizerunku Twojej firmy, chcesz mieć opinię eksperta, a do tego wciąż pragniesz pogłębiać wiedzę, by być lepszym od konkurentów z Twojego regionu. Nic dziwnego.

Każdy przedsiębiorca, który otwiera własną działalność, ma swoje marzenia oraz plany i to właśnie dzięki nim się rozwija. Aby jednak nie pójść z torbami ani w przenośni, ani też dosłownie, koniecznie podejmij jeszcze kilka kroków, które pomogą Ci uzyskać stabilizację finansową pomimo ogromnych wydatków.

Pamiętaj, że:

  • Zamiast od razu wskakiwać na VAT, pomyśl czy twój zakres działalności może być objęty ryczałtem.
  • Skorzystaj z oferty księgowości online. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zminimalizować rachunki, a jednocześnie ułatwi utrzymanie porządku w dokumentacji. Czy wiesz, że 360 Księgowość to również pierwsze 6 miesięcy w ramach bezpłatnego konta? A jeśli będzie potrzebował wsparcia biura rachunkowego, skorzystaj z polecanych przez 360 Księgowość partnerów.
  • Praca w trybie home office to nie tylko brak opłaty za wynajem lokalu, ale także brak codziennych dojazdów do biura i możliwość pracy przez większą część tygodnia w wygodnym domowym stroju w postaci choćby dresów 🙂
  • Praca zdalna to również sposobność do nieograniczonego podróżowania. Możesz pracować z dowolnego miejsca na ziemi, zachowując taką samą efektywność i przebywając w towarzystwie swoich najbliższych. Jakby tego było mało, możesz w ten sam sposób prowadzić również całą księgowość swojej firmy. Wystarczy, że wykorzystasz cały potencjał księgowości online.

Podsumowanie: zadbaj o swój komfort psychiczny, tnij koszty i podróżuj podczas rozwijania własnej firmy!

Myślisz, że taki plan działania nie jest realny? Nic bardziej mylnego! Możesz spełnić swoje marzenie o prowadzeniu własnej firmy. Miesięczne opłaty nie będą aż tak przerażające, gdy przygotujesz się na wydatki, ale też zminimalizujesz ich poziom do niezbędnego minimum.

A więc dokonaj analizy rynku, zarejestruj firmę w swoim domu i zacznij pracować w zawodzie, który daje Ci radość i satysfakcję. Praca jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdego człowieka. Sukcesy zawodowe mają realny wpływ na poziom zadowolenia z samego siebie.

Ponadto zwiększają one poczucie własnej wartości i sprawiają, że każdy dzień staje się pozytywnym wyzwaniem, a nie męczącą wędrówką przez pustynię.

I właśnie dlatego warto ryzykować, by robić to, co się lubi! Postaw na firmę w domu, wybierz profesjonalny program do księgowości online i zacznij żyć według własnych zasad!

 


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.