Czy rachunek firmowy jest obowiązkowy?
  22 30 75 777       pomoc@360ksiegowosc.pl
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Czy rachunek firmowy jest obowiązkowy?

Tak jak obowiązków zawodowych nie powinno się łączyć z tymi rodzinnymi, tak przychody z działalności gospodarczej nie powinny być łączone z prywatnymi oszczędnościami.

Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien mieć założony rachunek firmowy.

To na niego spływają wszelkie zarobione środki, z których następnie pokrywane są wydatki przedsiębiorstwa. Tylko czy jest to obowiązek prawny?

 

Czy rachunek firmowy jest obowiązkowy przy JDG?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule, trzeba śmiało stwierdzić, że… to zależy. Zasadniczo prawo nie wymaga od przedsiębiorców posiadania rachunku firmowego.

Prawo przedsiębiorców co prawda nakazuje, aby wszystkie podmioty wpisane w CEIDG posiadały rachunek bankowy, ale nie konkretyzuje czy chodzi o ten prywatny, czy firmowy.

Przepis art. 19 powyżej ustawy stanowi, iż dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty.

 

W powyższych przypadkach każdy przedsiębiorca (nie tylko JDG) jest zobowiązany skorzystać z rachunku płatniczego.

Jeżeli chodzi o osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, tym rachunkiem może być prywatne konto bankowe.

Również Ordynacja podatkowa wymaga w art. 61, aby zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, była dokonywana za pośrednictwem rachunku bankowego (lub innego instrumentu płatniczego).

Trzeba przy tym pamiętać, że bez rachunku firmowego przedsiębiorca nie będzie mógł znaleźć się na białej liście podatników (wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT).

Rachunek ten będzie również obowiązkowy, jeżeli otrzymywane przez przedsiębiorcę płatności objęte są obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (split payment).

 

Co ze spółkami?

No coż… i w tym wypadku przepisy prawa nie wymagają posiadania rachunku bankowego.

W praktyce jednak wspomniany art. 19 Prawa przedsiębiorców wymusza na spółkach posiadanie konta w banku. Siłą rzeczy, z uwagi na charakter osobowości prawnej, podmioty prawa handlowego nie są w stanie korzystać z rachunków prywatnych, a jedynie z tych firmowych.

Prowadzenie spółki bez rachunku bankowego byłoby bardzo utrudnione. Taki podmiot mógłby dokonywać transakcji wyłącznie z konsumentami i to w kwotach poniżej 15 000 zł.

Stąd też trzeba uznać, że w przypadku podmiotów niebędących osobami fizycznymi (tj. spółek osobowych i kapitałowych, stowarzyszeń, fundacji itd.) wymagane jest założenie rachunku firmowego.

Co więcej, Prawo przedsiębiorców jednoznacznie zabrania używania konta osobistego (np. prezesa zarządu) do płatności firmowych spółki.

Z rachunku prywatnego nie można dokonywać przelewów za faktury spółki, jak również z rachunku firmowego nie można transferować środków na konta prywatne.

To potwierdza zamysł prawodawcy, który niejako „domyślnie” wprowadził nakaz posiadania rachunku firmowego przez osoby prawne.

 

Kto w ogóle nie potrzebuje rachunku w banku?

Żeby było jasne, żaden przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania rachunku w banku. Co nie zmienia faktu, że bez takiego instrumentu płatniczego 99,9% firm nie byłoby w stanie funkcjonować na rynku zgodnie z literą prawa.

Są jednak wyjątki od powyższego. Jak bowiem możemy przeczytać w art. 61 Ordynacji podatkowej, z obowiązku uiszczania podatków w formie bezgotówkowej zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy.

Dla wyjaśnienia mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej w jednym roku z 2 ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 000 000 euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 000 000 euro.

Mikroprzedsiębiorcy nie tylko nie muszą zakładać rachunku firmowego, ale w ogóle nie mają obowiązku posiadania jakiegokolwiek konta bankowego.

Mogą bowiem prowadzić wszelkie rozliczania z urzędem skarbowym oraz ZUS przy pomocy gotówki – opłaty mogą być dokonywane w okienku w urzędzie albo za pomocą przekazu pieniężnego na poczcie.

 

Rachunek firmowy czy prywatny?

Konto osobiste może być łączone z firmowym przy prowadzeniu jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nie jest to jednak dobry pomysł. Łączenie środków prywatnych z tymi pochodzącymi z działalności wprowadza chaos i w wielu aspektach jest po prostu niepraktyczne i nieopłacalne. Mimo iż zazwyczaj w ofertach banków rachunki osobiste są tańsze w ich prowadzeniu, to rachunki firmowe posiadają więcej możliwości rozliczeniowych.

W ostatecznym rozrachunku to konta dedykowane przedsiębiorcom posiadają więcej zalet.

Przede wszystkim opłaty bankowe pobierane za prowadzenie rachunku firmowego można w całości rozliczyć jako koszty firmy. Takiej możliwości nie daje konto prywatne, nawet jeżeli dokonywane z niego są opłaty związane z działalnością gospodarczą.

Korzystanie z rachunku osobistego może rodzić również wiele problemów związanych z kontrolą skarbową.

Urząd skarbowy może bowiem potraktować sprzedaż prywatną za tą związaną z działalnością gospodarczą. Wspólny rachunek nie rozgranicza bowiem transakcji prywatnych od firmowych. W takim wypadku ciężar dowodu leży po stronie podatnika. To on będzie musiał udowodnić, że akurat ta dana sprzedaż dotyczyła prywatnych przedmiotów.

Co więcej, wraz z rachunkiem firmowym banki udostępniają przedsiębiorcy liczne narzędzia i funkcjonalności, przydatne przy prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Są to między innymi usługi księgowe i doradcze oraz możliwości analityczne pozwalające generować zestawienia, porównania i statystyki zysków i strat.

Posiadanie rachunku firmowego będzie przydatne także gdy przedsiębiorca planuje rozwijać swój biznes.

Konto firmowe buduje historię kredytową o charakterze firmowym, a nie prywatnym. Co za tym idzie, korzystanie z takiego konta pozwoli w przyszłości w łatwiejszy sposób otrzymać kredyt lub pożyczkę na firmę.

 

Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego

 


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.

Wypróbuj teraz za darmo