Biała lista podatników VAT — co to jest?
360 Księgowość

Biała lista podatników VAT — co to jest?

Obowiązuje od ponad trzech lat, a wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy o niej wiedzą. Biała lista podatników VAT, bo o niej mowa, to system, który ułatwia samodzielne kontrolowanie swoich kontrahentów.

Zadbaj o to, by Twoje pieniądze trafiały zawsze na właściwy numer rachunku podatkowego, a przedsiębiorca, z którym współpracujesz, prowadził legalną działalność gospodarczą. Oto wszystko, co warto wiedzieć o białej liście przedsiębiorców.

Boisz się nielojalnych kontrahentów? Sprawdź ich na białej liście podatników VAT. Zadbaj o swój interes, korzystając z nowoczesnych systemów rządowych!

Czym jest biała lista podatników VAT, określana również jaka biała lista przedsiębiorców?

Dzięki troskliwości polskich ustawodawców nie musisz się już scrollować sieci, by sprawdzić, czy Twój kontrahent jest na sto procent rzetelny, a po otrzymaniu płatności nie zniknie w czeluściach Internetu. Wystarczy, że przed dokonaniem płatności zaliczki lub całej kwoty za wystawioną fakturę, sprawdzisz, czy podany numer konta jest tym właściwym, na który należy dokonywać płatności z podatkiem VAT.

Najnowszy system, który jest prowadzony przez szefa KAS to elektroniczny wykaz wszystkich przedsiębiorców. System został wdrożony 1 września 2019 roku i od tej pory każdy, kto ma dostęp do Internetu może swobodnie z niego skorzystać. Głównym założeniem rządzących, którzy zdecydowali się na wdrożenie białej listy podatników, był kolejny etap uszczelnienia systemu podatkowego. Wydaje się, że podjęte działania dzięki ogólnodostępności narzędzia oraz odpowiedniej motywacji płatników, okazały się strzałem w dziesiątkę.

Jakie informacje znajdują się na białej liście podatników? Kto figuruje w tym systemie?

Na białej liście podatników oprócz firm, które są zarejestrowane, znajdziesz również dane podatników, którzy zamknęli już swoje firmy, oraz tych, którzy zostali ponownie przywróceni do rejestru. Pełne dane dają jasny obraz rzeczywistości. Przedsiębiorcę można namierzyć w systemie po wpisaniu cząstkowej lub całościowej nazwy firmy, numeru NIP, PESEL lub REGON oraz KRS, jeśli został nadany. W kolejnych rubrykach znajduje się również adres siedziby oraz daty rejestracji firmy lub jej przywrócenia do systemu.

Biała lista podatników VAT została stworzona w taki sposób, że nawet niepełne informacje o przedsiębiorcy nie będą przeszkodą w zlokalizowaniu przedsiębiorcy i potwierdzeniu jego danych. To znacznie ułatwia korzystanie z rządowego rejestru.

Próg kwotowy w systemie białej listy — jaka kwota obliguje płatnika do kontroli kontrahenta?

Obecnie, kwota, która obliguje przedsiębiorców do weryfikacji kontrahentów za pośrednictwem białej listy, przedsiębiorców wynosi 15 000 zł. Co więcej, jeśli dokonasz płatności na taką kwotę i w ciągu trzech dni zgłosisz do Urzędu Skarbowego, że podane przez kontrahenta dane związane z rachunkiem bankowym, nie figurują w systemie białej listy, otrzymasz prawo do uwzględnienia nieco większej kwoty w kosztach, niż tą, którą faktycznie zapłaciłeś.

To taki wabik ze strony rządzących, by obywatele sami pilnowali swoich interesów. Czy skuteczny? To już warto ocenić osobiście.

W jaki sposób można skorzystać z białej listy przedsiębiorców?

Korzystanie z systemu jest niezwykle proste. Nawet przedsiębiorca o niewielkich kompetencjach z zakresu obsługi komputera może sprawdzić, czy jego kontrahent działa zgodnie z prawem i podał właściwy numer rachunku do dokonania płatności. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę jedną z wielu opcji na stronie rządowej. Po kliknięciu szarego pola z napisem „szukaj”, system automatycznie zlokalizuje firmy, które będą najlepszą odpowiedzią na Twoje zapytanie.

Kontrahent podał Ci inny numer konta, niż ten który jest na białej liście? Co zrobić?

Jeśli dana firma nie figuruje w rejestrze, to znaczy, że działa nielegalnie lub rejestr nie został jeszcze zaktualizowany, a jest na to 7 dni od dokonania wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej! W takiej sytuacji należy bezzwłocznie poinformować właściwy Urząd Skarbowy, by namierzyć przedsiębiorcę. Czy wiesz, że zgodnie z planem rządzących, nie tylko nielojalny przedsiębiorca ponosi konsekwencje unikania płatności podatku Vat? Takie sankcje mogą zostać nałożone również na Ciebie, jeśli nie sprawdzisz swojego kontrahenta i dokonasz transakcji na niewłaściwe konto.

Podsumowanie: zadbaj o swój biznes i współpracuj tylko z tymi przedsiębiorcami, którzy widnieją na białej liście podatników!

Biała lista przedsiębiorców to bez wątpienia kolejny system, który ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Jednak wdrożone działania pokazują dokładnie, że uszczelniać ów system mogą także sami przedsiębiorcy, a nie tylko urzędnicy. Oczywiście z powodu ewentualnego ryzyka poniesienia konsekwencji większość przedsiębiorców, którzy dokonują płatności za usługi objęte podatkiem VAT, wyrobi w sobie nawyk skontrolowania rachunku bankowego w elektronicznym wykazie przedsiębiorców.

Jeśli masz trudności z weryfikacją przedsiębiorców, z którymi współpracujesz, skorzystaj z programu 360 Księgowość. Odpowiednie udogodnienia i automatyzacja tego procesu sprawi, że nie odczujesz trudności i nie stracisz dodatkowego czasu na weryfikację rachunku bankowego w systemie rządowym.

 

Skontaktuj się z nami, a my chętnie odpowiemy na Twoje pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości.


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.