Wielkimi krokami zbliża się termin złożenia zeznania rocznego za 2018 rok. W tym roku po raz pierwszy część z nas będzie mogła skorzystać z ułatwienia przygotowanego przez rząd w postaci braku obowiązku składnia deklaracji rocznej PIT. Sprawdź za kogo fiskus wypełni zeznanie roczne oraz w jakich sytuacjach warto, a w jakich należy zrobić to samodzielnie. Zapraszamy do lektury!
Zeznanie roczne przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową – kto skorzysta na zmianach?
Dochody za rok 2018 zostaną rozliczone samodzielnie przez urząd skarbowy na następujących formularzach:
- PIT-37,
- PIT-38.
Począwszy od kolejnego roku, czyli w odniesieniu do przychodów uzyskanych w roku 2019, fiskus wypełni zeznania roczne także dla osób rozliczających się na następujących formularzach:
- PIT-36,,
- PIT-36L,
- PIT-28.
Rewolucyjne zmiany w rozliczeniu PIT wprowadzone zostały na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dzięki temu podatnicy zostaną stopniowo zwolnieni z obowiązku wypełniania i przekazywania do urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zrobi to samodzielnie na podstawie:
- danych pozyskanych od płatników (pracodawców, zleceniodawców itp.);
- informacji przekazanych przez samych podatników w zeznaniu rocznym złożonym za poprzedni rok podatkowy (m.in. zastosowane ulgi i odliczenia oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego, na rzecz której przekazany został 1% podatku wykazanego w zeznaniu);
- danych przechowywanych w rejestrach Krajowej Administracji Skarbowej, takich jak np. kwota wpłacanych przez podatnika w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy;
- danych znajdujących się w innych rejestrach takich jak np. ZUS (wysokość zapłaconych w danym roku podatkowym składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (w odniesieniu do zastosowania ulgi na dzieci).
Co więcej podatnicy nie muszą składać żadnych wniosków z prośbą o przygotowanie w ich imieniu deklaracji PIT. Mają natomiast prawo do samodzielnego skorygowania zeznania sporządzonego przez KAS, mogą zawrzeć w nim dodatkowe ulgi i preferencje. W takim wypadku za właściwą uznana zostanie deklaracja przesłana do US lub złożona osobiście przez podatnika. W razie, gdy podatnicy uzyskali dochody, które nie zostały ujęte na zeznaniu podatkowym sporządzonym przez KAS (np. z tytułu umowy o dzieło zawartej z zagraniczną firmą, która nie obliguje do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego i w odniesieniu do której wykonawca dzieła ma obowiązek samodzielnie rozliczyć podatek z tytułu osiągniętych dochodów), osoby takie mają obowiązek dokonać korekty zeznania i zapłacić należny podatek.
Wypełnione przez KAS zeznaniem roczne podatnik może zweryfikować na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). Zeznanie będzie możliwe do wglądu od 15-stego lutego do 30-stego kwietnia.
Celem wprowadzonych zmian jest odciążenie podatników z obowiązku samodzielnego wypełniania zeznania rocznego.
Na czym polega usługa Twój e-PIT?
W ramach usługi Twój e-PIT system automatycznie sporządzi i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Osoba chcąca skorzystać z dodatkowych ulg czy preferencji, nie uwzględnionych w propozycji zeznania rocznego przygotowanego przez KAS (np. ulgi na internet, odliczenia przekazanych w danym roku darowizn czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem), może samodzielnie uzupełnić swój PIT po zalogowaniu się do usługi.
Podatnik ma zatem do wyboru następujące opcje:
- akceptację zeznania rocznego przygotowanego w usłudze e-PIT – podatnik nie musi wówczas dopełniać żadnych dodatkowych formalności;
- uzupełnienie swojego PIT-a o dodatkowe informacje w usłudze e-PIT;
- samodzielne wypełnienie i złożenie zeznanie rocznego do urzędu skarbowego.
Jeżeli podatnik nie dokona żadnych zmian w zeznaniu w usłudze e-PIT ani nie złoży deklaracji PIT samodzielnie (w formie elektronicznej lub papierowej), uznaje się że PIT przygotowany przez KAS został zaakceptowany przez podatnika.
W jaki sposób zalogować się do serwisu podatkowego?
Aby zalogować się do serwisu podatkowego i sprawdzić przygotowane dla nas zeznanie roczne potrzebujemy danych uwierzytelniających takich jak: PESEL, kwoty przychodu z deklaracji za 2017 rok i kwoty przychodu z PIT-11 za 2018 rok. Drugą opcją jest użycie profilu zaufanego.
Czytaj więcej
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.