Stres w pracy księgowego - co warto wiedzieć
360 Księgowość

Stres w pracy księgowego

Co warto wiedzieć i jak sobie z nim radzić? Praktyczny poradnik!

Wykonywanie wielu zawodów wiąże się z podwyższonym poziomem stresu, który wpływa negatywnie nie tylko na funkcjonowanie w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Jednym z przykładów jest w tym kontekście praca księgowych, którzy każdego dnia muszą mierzyć się z ogromną liczbą obowiązków i wykazywać się ogromną odpowiedzialnością.

W związku z tym warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób księgowy może poradzić sobie z permanentnym stresem. Zachęcamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Stres w pracy księgowego – co warto wiedzieć i jak sobie z nim radzić?

Na jednych stres działa mobilizująco, inni czują się przez niego przytłoczeni i zaczyna brakować im chęci do wykonywania codziennych obowiązków.

Niestety, od stresu nie sposób uciec, szczególnie w takich zawodach jak właśnie księgowy, w których ma się do czynienia z szeregiem bodźców i wyzwań. Na szczęście, istnieją skuteczne i sprawdzone rozwiązania, dzięki którym można zredukować poziom stresu. Sprawdźmy, o czym mowa!

Na czym dokładnie polega praca księgowego?

Zajmowanie się sprawami finansowymi większości kojarzy się z pewnością z nudnym i monotonnym zajęciem. Tymczasem praca księgowego jest pełna wyzwań, szczególnie jeśli dana osoba prowadzi rachunkowość dużej firmy.

Podstawowym zadaniem księgowego jest oczywiście księgowanie oraz analizowanie dokumentów finansowych, zarówno osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i na przykład spółek. W gronie klientów biur rachunkowych są właśnie przedsiębiorcy, ponieważ nieodłączną częścią prowadzenia własnego biznesu są właśnie m.in. obowiązki w zakresie obliczania zobowiązań podatkowych (PIT, CIT, VAT), ale nie tylko. Głównym celem każdego księgowego jest prowadzenie dokumentacji w sposób rzetelny, dokładny i zgodnie z przyjętymi przepisami prawa.

Praca księgowego wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym umiejętności, wiedzy i kompetencji, a także doświadczenia.   

Praca księgowego – wady i zalety

Jak więc widzimy, zakres obowiązków księgowych, tych prowadzących własne biuro, jak i pracujących na wyłączność w danej firmie, jest niezwykle szeroki. Zawód ten jak każdy inny posiada mocne oraz słabe strony.

Wśród zalet można wyróżnić to, że dobry księgowy nie może narzekać na brak klientów, a więc jest pewny ciągłości pracy i ma możliwość nieustannego rozwoju w tym obszarze. Ponadto, księgowi w większości przypadków mogą elastycznie zarządzać zleceniami.

Niestety, praca księgowego posiada również wady, które niejednokrotnie sprawiają, że wiele osób rezygnuje z wykonywania tego zawodu. Przede wszystkim mówimy tutaj o silnej presji, zarówno jeśli chodzi o terminy, poczucie odpowiedzialności, jak i wymagania samych klientów.

Do tego dochodzą możliwe kontrole ze strony organów podatkowych, ZUS-u i innych instytucji. W tym wszystkim nie pomaga ustawodawca, który często zmienia przepisy, a księgowi mają niewiele czasu, aby się z nimi szczegółowo zapoznać i wdrożyć w życie.

Stres w pracy księgowego – jakie są powody?

Przez wielu zawód księgowego jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających i najtrudniejszych spośród wszystkich innych prac umysłowych.

Wiele w tym prawdy, ponieważ mówimy o profesji, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za losy klientów, w tym często naprawdę dużych firm. Niejednokrotnie to właśnie od tego, jak swoje obowiązki wykonują księgowi, zależy “być albo nie być” danego przedsiębiorstwa. Wszystko to skutkuje silnym, codziennym stresem, który wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie osób zajmujących się rachunkowością.

Stres jest efektem zarówno narzuconej na księgowych presji psychicznej, jak i warunków pracy, w tym aspektów fizycznych.

Chodzi w szczególności o wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej, w ciągłym skupieniu i to najczęściej przed monitorem komputera.

Jak księgowy może radzić sobie ze stresem?

Stres w pracy księgowego przekłada się później na spadek efektywności wykonywanych zadań, a także negatywnie wpływa na życie prywatne. To dlatego tak istotne jest to, aby znaleźć skuteczny sposób na zmniejszenie poziomu stresu.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie sobie krótkich przerw, podczas których można oderwać wzrok od komputera, wstać z fotela i przejść się po pomieszczeniu. Jedna z przerw może być nieco dłuższa i posłużyć np. na szybki spacer do najbliższego sklepu lub po prostu po biurze.

Jeśli nie ma się tyle czasu, samopoczucie powinna poprawić filiżanka kawy oraz zdrowa przekąska, np. jabłko czy banan.

Wiele osób praktykuje też krótkie medytacje lub włącza podczas pracy ulubioną muzykę, która łagodzi nerwy i pozwala się odprężyć.

Na to ostatnie pomoże też krótka przerwa na rozciąganie, dzięki czemu oczyszczamy nie tylko umysł, ale i dajemy naszemu ciału możliwość zrelaksowania się.

Nawet kilka minut przerwy i wspomnianych aktywności może wiele zdziałać i pozytywnie nastroić nas do dalszego działania. Pamiętajmy, że odpoczynek jest równie ważny, a jeśli jesteśmy zmęczeni, od razu przekłada się to na pogorszenie wyników.

Kontroluj swój poziom stresu

 

Ciekawym pomysłem na zredukowanie poziomu stresu mogą okazać się nowoczesne aplikację oraz sportowe zegarki. Wiele modeli pozwala na monitorowanie poziomu tętna, co pozwala na sprawdzenie, jak zachowuje się nasz organizm.

Ponadto tego typu urządzenia posiadają wbudowane aplikacje do obliczania poziomu stresu. To bardzo przydatne. Warto więc wykorzystać nowe technologie w codziennej pracy księgowego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

 

Stres może oczywiście pojawić się nagle i wówczas nie sposób od razu z nim walczyć. Najczęściej jednak z wysokim poziomem stresu mamy do czynienia na co dzień, wtedy gdy wiąże się on właśnie z wykonywaną profesją i obowiązkami, jakie na nas spadają. A ponieważ, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego skuteczną metodą redukowania stresu jest po prostu wdrożenie w codziennym życiu sprawdzonych technik radzenia sobie ze stresem.

Jeśli spojrzymy na problem w kontekście ciała, sytuację może poprawić zadbanie o odpowiednią długość i przede wszystkim jakość snu, wspomniana już aktywność fizyczna, ale także zrównoważona i zdrowa dieta. Warto pomyśleć także o wybraniu się na masaż, jogę czy choćby na siłownię.

Poza pracą księgowego najlepiej ograniczyć liczbę bodźców, w tym zrezygnować z wielogodzinnego spędzania czasu przed monitorem komputera czy telefonu zwłaszcza przed pójściem spać.

Warto zająć się także czymś, co nas pasjonuje i odpręża, np. gotowaniem, czytaniem książek, malowaniem i wieloma innymi drobnymi aktywnościami, które przynoszą nam spokój ducha.

Co jeszcze pomaga na stres?

 

Jednym z najważniejszych aspektów, który ma wpływ na to, jak radzimy sobie ze stresem i codziennym napięciem w pracy jest otoczenie. W przypadku pracy księgowych mowa nie tylko o samych klientach, ale także najbliższym środowisku, czyli współpracownikach.

Dotyczy to głównie osób, które pracują w działach większych firm, ale nie tylko. Jesteśmy istotami społecznymi, dlatego pozytywny kontakt z drugim człowiekiem, uśmiech ze strony pracownika czy kolegi lub koleżanki z biura może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój, a tym samym obniżyć poziom stresu.

Podobnie jak rozmowa, nawet krótka, pomaga wskoczyć na właściwe tory i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

Pomocne może być także planowanie zadań na dany dzień i ustalenie priorytetów.

 

Księgowość online – co warto wiedzieć?

Opisując szczegóły pracy księgowego, nie sposób nie wspomnieć o narzędziach, które w znacznym stopniu ją ułatwiają. Na uwagę zasługuje w tej materii program do prowadzenia księgowości 360 Księgowość, dzięki któremu można zaoszczędzić mnóstwo czasu, energii i niejednokrotnie też środków finansowych.

Wspomniany program dla księgowych zapewnia szereg funkcjonalności, które przydadzą się w codziennej pracy. Mowa m.in. o łatwym tworzeniu i wysyłaniu plików JPK do urzędu skarbowego, wystawiania faktur cyklicznych czy rundach zatwierdzających. 360 Księgowość to prosty program do księgowania, który sprawdzi się zarówno w samych przedsiębiorstwa, jak i w biurach rachunkowych.

Pozwala na odciążenie pracowników poprzez automatyzację wielu zadań i tym samym zredukowanie liczby obowiązków. Największą zaletą programu jest to, że umożliwia przeniesienie dokumentów papierowych do sfery online, a następnie szybsze i łatwiejsze wyszukiwanie potrzebnych informacji.

Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom tego oprogramowania, a najlepiej przetestować je samodzielnie.

 


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.