Podatnik, który chce dokonać zmiany formy opodatkowania, może to zrobić dopiero po zakończeniu danego roku – do 20 stycznia roku następnego. Mogą natomiast zaistnieć okoliczności, w których zmiana formy opodatkowania będzie miała charakter obowiązkowy i to w ciągu roku bowiem podatnik dokonał czynności niedozwolonych dla korzystania z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.
Przyczyny utraty prawa w ciągu roku do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy stosujący ryczałt ewidencjonowany tracą do niego prawo w ciągu roku, jeżeli trakcie jego trwania:
- rozpoczną wytwarzanie wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (nie dotyczy wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii),
- dokonają sprzedaży towarów handlowych lub usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom jakie wykonywali uprzednio w roku poprzedzającym rok podatkowy albo obecnie wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,
- zainicjują działalność (dzień uzyskania przychodu) polegającą na:
- prowadzeniu aptek,
- działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
- działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- świadczenie usług wykluczających zastosowanie ryczałtu (link to artykułu wyszczególniającego rodzaje usług zakazanych dla ryczałtu),
- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- podejmują wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Utrata prawa do ryczałtu w trakcie roku i co dalej
Podatnik jest zobligowany dokładnie od dnia, w którym utracił prawo do ryczałtu (z powodu wystąpienia jednej z powyższych przesłanek) zastosować opodatkowanie w formie zasad ogólnych i rozpocząć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Uwaga: po utracie prawa do ryczałtu nie ma możliwości wybrania dla pozostałej części roku opodatkowania w formie karty podatkowej czy podatku liniowego.
Utrata prawa do ryczałtu a spis z natury
Podatnicy, którzy utracili prawo do opodatkowania swojej działalności ryczałem ewidencjonowanym do końca roku kalendarzowego mają obowiązek sporządzić na dzień utraty tego prawa spis z natury.
Rozliczenie podatku przed utratą i po utracie prawa do ryczałtu w trakcie roku
Rozliczenie podatku za rok, w którym podatnik utracił prawo do ryczałtu ewidencjonowanego odbywa się w następujący sposób:
- od początku roku do dnia poprzedzającego dzień utraty prawa do ryczałtu podatnik rozlicza przychody stosując opodatkowanie ryczałtem oraz prowadzi ewidencję przychodów,
- od dnia utraty prawa do ryczałtu do końca roku podatnik jest zobowiązany stosować zasady ogólne opodatkowania oraz zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Podatnicy dokonujący rocznego rozliczenia za rok, w którym utracili prawo do ryczałtu zobowiązani są złożyć dwa zeznania:
- PIT -28, w którym uwzględnią przychody od początku roku do dnia poprzedzającego dzień utraty prawa do ryczałtu,
- PIT -36, w którym uwzględnią przychody i koszty od dnia utraty prawa do ryczałtu do końca roku kalendarzowego.
Przekroczenie rocznego limitu przychodów 250.000euro
Z opodatkowania osiąganych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym nie będę mogli skorzystać również ci, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej 250.000 euro czyli 1.078.425zł.
Warto przy tej okazji zaznaczyć, iż podatnicy którzy w ciągu danego roku np. 2017 przekroczyli roczny limit przychodów 250.000 euro mogą do końca tego roku kontynuować stosowanie ryczałtu. Dopiero w roku następnym (od 1 stycznia 2018r.) po roku przekroczenia limitu przychodów 250.000 euro mają obowiązek zastosować nową formę opodatkowania – zasady ogólne. Nie mogą wybrać w (2018 rok) tym wypadku karty podatkowej czy podatku liniowego. Dopiero w następnym roku (2019 rok) jeżeli spełnią warunki dla opodatkowania kartą podatkową bądź podatkiem liniowym, będą mogli zastosować jedną albo drugą formę opodatkowania.
Czytaj więcej
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.