Od 2025 roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) będą zobowiązani do składania jednolitych plików kontrolnych (JPK CIT), które mają na celu zwiększenie przejrzystości rozliczeń oraz ułatwienie administracji skarbowej weryfikacji prawidłowości danych finansowych.
JPK CIT to struktura jednolitego pliku kontrolnego, która obejmuje dane z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.
Nowy obowiązek dotyczy szerokiej grupy podatników, w tym biur rachunkowych prowadzących księgi rachunkowe klientów. Wprowadzenie obowiązku przesyłania do urzędu skarbowego nowej struktury JPK CIT to istotne wyzwanie dla biur rachunkowych, które wymaga odpowiedniego przygotowania technologicznego, organizacyjnego i merytorycznego.
Kluczem do sukcesu jest terminowe działanie, modernizacja narzędzi, szkolenie zespołu oraz ścisła współpraca z klientami. Odpowiednie przygotowanie nie tylko ułatwi dostosowanie się do nowych obowiązków, ale także zminimalizuje ryzyko błędów i związanych z nimi konsekwencji podatkowych.
Wyjaśniamy jakie wyzwania stoją przed biurami rachunkowymi w związku z obowiązkowym przekazywaniem JPK CIT do organów podatkowych.
Nowy obowiązek elektronicznego przesyłania ksiąg do urzędu od stycznia 2025 roku!
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe, podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Obowiązek przesłania pliku JPK CIT powstawać będzie co roku, w terminie złożenia zeznania podatkowego, czyli w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.
Przy czym pierwszy termin na raportowanie w formie przekazywania JPK CIT do urzędu przypada na koniec marca 2026 roku za rok 2025 rok i obejmuje podatkowe grupy kapitałowe (PGK) oraz podatników o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie.
Obowiązek przekazywania do organów podatkowych JPK CIT powstanie:
- 31 grudnia 2024 roku – w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (w przeliczeniu na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego),
- 31 grudnia 2025 roku – w przypadku pozostałych podatników CIT obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT;
- 31 grudnia 2026 roku – w przypadku pozostałych podatników CIT.
Zgodnie z nowymi regulacjami podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą zobligowani przesyłać je w formie jednolitego pliku kontrolnego w dwóch schematach:
- JPK_KR_PD– Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy (rozszerzona wersja obecnego JPK_KR na żądanie),
- JPK_ST_KR– Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe (nowa struktura do raportowania informacji o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych).
Należy mieć na uwadze, że nowy obowiązek przesyłania pliku JPK CIT dotknie także biura rachunkowe świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przy czym przepisy dotyczące JPK CIT mogą ulegać modyfikacjom, dlatego biura rachunkowe muszą na bieżąco śledzić zmiany w regulacjach.
Warto korzystać z usług doradców podatkowych oraz publikacji specjalistycznych, które pozwolą być na bieżąco z nowymi wytycznymi.
Dostosowanie systemów księgowych
Stosowanie w biurze rachunkowym odpowiedniego oprogramowania przystosowanego do zmian w przepisach jest kluczowe. Systemy księgowe powinny być zaktualizowane do wersji obsługujących JPK CIT, uwzględniając wszystkie elementy struktury pliku.
Ważne jest również wsparcie techniczne producenta oprogramowania i zapewnienie bieżących aktualizacji w razie kolejnych zmian w przepisach.
JPK CIT wymaga pełnej integracji danych księgowych z systemami umożliwiającymi generowanie plików w odpowiedniej strukturze. Biura rachunkowe muszą upewnić się, że oprogramowanie, z którego korzystają, jest zgodne z nowymi wymogami technicznymi i pozwala na generowanie JPK CIT zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Biura rachunkowe świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych jak najszybciej powinny zatem zweryfikować czy ich system księgowy obsługuje tworzenie plików JPK CIT (JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR).
Przekazywane dane trzeba będzie uzupełnić zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określające zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie art. 9 ust. 1c i 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz sposób ich wykazywania w księgach.
Przepisy, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku uwzględniają okres przejściowy na raportowanie za pierwszy okres rozliczeniowy, czyli za 2025 rok.
Podatnicy objęci obowiązkowym raportowaniem w ramach struktury JPK CIT będą mogli w tym czasie skorzystać z uproszczenia polegającym na zastosowaniu zwolnienia dotyczącego raportowania części danych. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 rozporządzenia księgi za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., mogą nie być uzupełniane o dodatkowe dane, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5.
W dalszym ciągu jednak podatnicy objęci nowym obowiązkiem raportowania za 2025 rok będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych znaczniki identyfikujące konta ksiąg, co już jest dużym wyzwaniem biorąc pod uwagę fakt, że w dalszym ciągu wiele systemów informatyczno-księgowych wykorzystywanych przez biura rachunkowe nie dostarcza wszystkich szczegółowych danych wymaganych przez JPK CIT.
Kolejnym bardzo ważnym krokiem dostosowania systemów księgowych do zmian w zakresie obowiązku przekazywania do organów podatkowych pliku JPK CIT przez biura rachunkowe jest wprowadzenie stosownych zmian w planie kont oraz w polityce rachunkowości.
Biura będą musiały zapewnić pełną zgodność danych finansowych i księgowych klientów z wymaganiami JPK CIT. Błędy w dokumentacji mogą bowiem skutkować konsekwencjami podatkowymi dla klienta, co z kolei negatywnie wpłynie na reputację biura.
Załóż darmowe konto i nie martw się o aktualizacje:
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 3 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.
Rozpocznij już teraz!
Wprowadzenie odpowiednich procedur i podniesienie kwalifikacji pracowników
Obowiązek przekazywania do organów podatkowych JPK CIT może wymusić zmianę procedur wewnętrznych, w tym sposobu weryfikacji dokumentów dostarczanych przez klientów, terminowości ich dostarczania oraz weryfikacji danych przed wygenerowaniem pliku JPK CIT.
Biura rachunkowe powinny rozpocząć przygotowania od szczegółowej analizy swoich obecnych procesów księgowych. Audyt pozwoli zidentyfikować obszary wymagające poprawy, takie jak kompletność danych czy jakość prowadzonej ewidencji.
W związku z nowymi przepisami biura rachunkowe powinny zwrócić na kwalifikacje pracowników i zadbać o zapewnienie odpowiednich szkoleń.
Pracownicy biur rachunkowych będą musieli znać szczegółowe wymagania dotyczące wypełniania JPK CIT. Szkolenia z zakresu zmian w przepisach, a także obsługi nowych narzędzi są kluczowe dla prawidłowego wdrożenia zmian i zapewnienia najwyższej jakości prowadzenia ksiąg rachunkowych przez biura rachunkowe.
Inwestycja w wiedzę pracowników biura to podstawa. Szkolenia z zakresu JPK CIT, najczęstszych błędów oraz sposobów ich unikania pozwolą zminimalizować ryzyko pomyłek. Dobrze przygotowany zespół będzie mógł efektywnie obsługiwać klientów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Komunikacja z klientami
Biura rachunkowe powinny poinformować swoich klientów o nowych obowiązkach wynikających z JPK CIT.
Ważne jest, aby wyjaśnić klientom, jakie dane będą potrzebne, jakie są terminy oraz jakie konsekwencje grożą za błędy w raportowaniu. Współpraca z klientem powinna obejmować weryfikację dokumentów oraz dbałość o terminowe dostarczanie dokumentów.
Korzyści wynikające z wdrożenia JPK CIT dla biur rachunkowych
Pomimo, że JPK CIT wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, jego wdrożenie może przynieść również długofalowe korzyści.
JPK CIT wprowadza jednolite zasady raportowania danych podatkowych, co zmusza biura rachunkowe do ujednolicenia procedur księgowych.
Dzięki temu zarządzanie dokumentacją stanie się bardziej przejrzyste, a procesy obsługi klientów będą przebiegać sprawniej i w sposób bardziej uporządkowany, co w konsekwencji pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie danymi finansowymi.
Przygotowanie JPK CIT wymaga dokładnej weryfikacji ksiąg rachunkowych, co przyczynia się do poprawy jakości prowadzonej ewidencji.
Usystematyzowane dane minimalizują ryzyko błędów księgowych, co jest korzystne zarówno dla biura, jak i klientów.
JPK CIT dla biur rachunkowych oznacza to więc także szansę na podniesienie jakości świadczonych usług oraz budowanie wizerunku profesjonalnego partnera w rozliczeniach podatkowych.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i podejście, które pozwoli nie tylko spełnić nowe wymagania, ale także wykorzystać je jako szansę na rozwój i umocnienie pozycji na rynku.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistkę Karolinę Szopa
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 3 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.