Prowadząc własną księgowość możesz osiągnąć wiele korzyści. Szybko zauważysz niepotrzebne wydatki i poprawisz wynik finansowy firmy. Nie zapomnij, iż oszczędzasz przede wszystkim na usługach księgowych!
Poniżej kilka wskazówek, które pokażą Ci o czym musisz pamiętać. Przestrzegając tych kilku prostych i praktycznych zasad ułatwisz sobie życie i stwierdzisz, iż wymaga to mniejszej ilości pracy niż myślałeś!
Praktyczne wskazówki
Ułatwisz sobie księgowania przestrzegając poniższych zasad:
Wprowadzaj dokumenty na bieżąco i wysyłaj do Klientów
Otwórz przeglądarkę Chrome i otwórz stronę 360 Księgowość, zaloguj się do programu. Wystaw fakturę bezpośrednio na spotkaniu z klientem, po zakończeniu usługi lub dostawie towaru. Wyślij ją e-mailem do Klienta. Faktury zakupowe również możesz od razu po ich otrzymaniu wprowadzić do aplikacji mobilnej, zrób zdjęcie faktury i podłącz do zaksięgowanej faktury.
Księguj w okresach dziennych, tygodniowych lub miesięcznych
Ustal jeden lub kilka dni w miesiącu kiedy będziesz wprowadzać dokumenty za poprzedni okres np. pierwszego dnia każdego miesiąca i wprowadź przypomnienie w swoim kalendarzu. W ten sposób wszystkie dokumenty wprowadzisz na samym początku nowego miesiąca i będziesz mógł w pełni skoncentrować się na innych obowiązkach.
Możesz też skorzystać z aplikacji CostPocket i wysyłać elektroniczną wersję papierowej faktury bezpośrednio do systemu, takie to proste.
Pomoc w zasięgu ręki
Pamiętaj, że jeśli masz problem, zadzwoń lub napisz do Nas lub Administracji podatkowej. W ten sposób łatwo i szybko uzyskasz pomoc eksperta.
Ważne terminy podatkowe
Pamiętaj, że oprócz miesięcznych księgowań, do Twoich obowiązków należy również sporządzanie deklaracji i sprawozdań. Obowiązki te powtarzają się co miesiąc w określone dni. Odpowiednie przypomnienie w kalendarzu sprawi, że już nigdy nie zapomnisz o ważnym terminie.
Płatność składek ZUS Przedsiębiorcy
Na 20-go dnia każdego miesiąca przypada termin zapłaty składek ZUS przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą opłacającego składki wyłącznie za siebie. W 360 Księgowość z łatwością wyliczysz kwotę składek.
Płatność składek ZUS za pracowników
Do dnia 15-go każdego miesiąca należy przekazać składki ZUS za zatrudnionych w Twojej firmie pracowników.
Podatek dochodowy
Do 20-go dnia każdego miesiąca należy przekazać do Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT lub prawnych CIT. W 360 Księgowość łatwo i szybko wyliczysz zaliczkę na podatek.
Podatek VAT
25-go każdego miesiąca lub kwartału przypada termin wpłaty podatku VAT za poprzedni okres rozliczeniowy oraz wysłanie pliku JPK-V7 i JPK-V7K oraz złożenie informacji podsumowującej VAT-UE. Pamiętaj o wysłaniu pliku JPK_V7K za każdy miesiąc, nawet jeśli rozliczasz deklarację VAT kwartalnie. Program 360 Księgowość pozwala na wygenerowanie zarówno pliku JPK_V7 oraz wysyłkę bezpośrednią do Urzędu Skarbowego za pomocą podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) lub dla osób fizycznych, danymi autoryzującymi.
Inne ważne daty
Oprócz comiesięcznych zobowiązań musisz również pamiętać o wypełnieniu corocznych obowiązków sprawozdawczych.
31 stycznia
Do tego dnia należy złożyć deklarację podatkową PIT-28.
31 Marca
Firmy rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych przygotowują zeznanie roczne CIT-8 najpóźniej do dnia 31 marca (w naszym systemie deklaracja gotowa do utworzenia).
30 kwietnia
Firmy rozliczające się z podatku dochodowego od osób fizycznych przygotowują zeznanie roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub inne, najpóźniej do dnia 30 kwietnia.
FAQ
Co powinienem rozważyć prowadząc samodzielnie księgowość?
Będziesz musiał prowadzić księgowość systematycznie, przesyłać wymagane deklaracje i sprawozdania do właściwego Urzędu i złożyć deklarację podatkową oraz sprawozdanie finansowe na koniec roku obrotowego. Dodatkowo Fundacje i stowarzyszenia również muszą sporządzać sprawozdania finansowe roczne.
W jaki sposób prowadzić bieżącą księgowość?
Najpierw wprowadź wszystkie wydatki i dochody do menu zakupu i sprzedaży 360 Księgowość. Z nami jest to dziecinnie proste! Jeśli chcesz zaimportować wyciąg bankowy przejdź do menu Płatności > Transakcje w 360 Księgowość. Pamiętaj obsługiwane formaty to CSV i XML, program automatycznie przypisuje płatności do wprowadzonych faktur sprzedaży i zakupu w programie na podstawie numeru faktury, nazwy klienta lub dostawcy i kwoty. Możesz również pobrać wyciąg bankowy w formacie PDF z banku i ręcznie wprowadzić dane. Aby naliczyć składki ZUS Przedsiębiorcy skorzystaj z menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy, a po ich zapłaceniu wylicz zaliczkę na podatek dochodowy PIT w menu Ewidencje > PIT Przedsiębiorcy.
Jak poprawnie wysłać deklaracje do Urzędu Skarbowego?
Pliki JPK V7 i V7K w 360 Księgowość, są dostępne w formie elektronicznej, dzięki czemu można łatwo je utworzyć i wysłać do Urzędu Skarbowego zawsze na czas.
360 Księgowość zapewnia także niezbędne raporty i funkcjonalności do sprawnego uzupełnienia zeznania podatkowego PIT i CIT oraz rocznych sprawozdań finansowych.
Jak rozpocząć korzystanie w księgowości?
To proste!
Zarejestruj się jako darmowy użytkownik 360 Księgowość. Otrzymasz bezpłatną wersję na okres do 6 miesięcy, która pozwala Ci na wprowadzenie 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz w Pełnej Księgowości 100 Poleceń księgowania. Gdy jeden z tych limitów zostanie wykorzystany, program poprosi o zakup licencji a po jej wykupieniu będziesz mógł kontynuować księgowanie w miejscu, w którym zostało przerwane.
Zespół wsparcia technicznego 360 Księgowość pomoże Ci rozpocząć pracę i odpowie na wszystkie pytania związane z prowadzeniem Twojej księgowości oraz obsługą programu.
Wypróbuj i sprawdź jak łatwa jest praca z 360 Księgowość!
www.360ksiegowosc.pl
Email: pomoc@360ksiegowosc.pl
tel.: 0 22 307 57 77
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.