Licencja to zgoda na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej, potwierdzająca jednocześnie posiadanie określonych uprawnień.
Licencja jest potrzebna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wymagającym odpowiedniego wykształcenia lub uprawnień do wykonywania określonych zawodów.
Osoby zmierzające rozpocząć działalność objętą licencjonowaniem, może otrzymać licencję tylko wówczas, gdy spełnia wymagania określone w odpowiednich przepisach.
Jakie rodzaje działalności gospodarczej wymagają posiadania licencji?
W szczególności uzyskania licencji wymagają następujące przedmioty działalności gospodarczej:
- wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób: samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, taksówką, wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie: rzeczy, osób; wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego;
- prowadzenie agencji pracy, agencji pracy tymczasowej, instytucji szkoleniowej dla bezrobotnych organizującej szkolenia za środki publiczne;
- zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami;
Uzyskania licencji jest niezbędne w przypadku wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie określonym w szczególności w następujących ustawach i rozporządzeniach:
- ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
- ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym,
- ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji „o licencji doradcy restrukturyzacyjnego (wcześniejsza nazwa ustawy: ustawa o licencji syndyka),
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r.o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 6 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.
Rozpocznij już teraz!
Licencje wymagane na podstawie ustawy o transporcie drogowym
Wymóg uzyskania odpowiedniej licencji zawarty w ustawie o transporcie drogowym dotyczy:
- podjęcia i wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób: samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, taksówką;
- podjęcia i wykonywania transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie: rzeczy, osób;
- podjęcia i wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (licencja wspólnotowa).
Wymienione licencje są zezwoleniami w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana lub cofnięcie powyższych licencji wspólnotowej oraz licencji następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej udziela się na wniosek przedsiębiorcy złożony w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej po uiszczeniu stosownych opłat.
Wniosek zawiera:
- oznaczenie przedsiębiorcy, jego adres i siedzibę określoną w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) albo w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi – adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej określonego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz adresy lokali, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a rozporządzenia (WE) nr 1071/2009;
- informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), jeżeli są wymagane;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP);
- określenie rodzaju transportu drogowego;
- określenie rodzaju i liczby pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywał do wykonywania transportu drogowego;
- imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem, o której mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 albo osoby, o której mowa w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009;
- określenie liczby wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub z licencji wspólnotowej;
- w przypadku licencji wspólnotowej – określenie czasu, na który ma być ona udzielona.
Dodatkowo do wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego dołącza się dokumenty określone w art. 7a ust. 3 ustawy o transporcie drogowym.
Szczegółowe zasady uzyskania poszczególnych licencji oraz warunki konieczne do spełnienia przez przedsiębiorcę zamierzającego prowadzić działalność licencjonowaną oraz określone zostały w art. 5a- 7a ustawy o transporcie drogowym.
Licencje wymagane na podstawie ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego
Licencję syndyka może uzyskać osoba fizyczna, która spełnia wszystkie warunki określone w art. 3 ust. 1 ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, w szczególności: ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie i złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości.
Licencję syndyka przyznaje się na czas nieoznaczony.
Osobę, której przyznano licencję syndyka oraz osobę posiadającą decyzję o uznaniu kwalifikacji w zawodzie regulowanym syndyka wydaną na podstawie odrębnych przepisów, wpisuje się na listę osób posiadających licencję syndyka, prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
Szczegółowe zasady uzyskiwania i tryb przyznawania licencji syndyka, odmowy jej przyznania, cofania i zawieszania praw wynikających z tej licencji określone zostały w ustawie o licencji doradcy restrukturyzacyjnego
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistkę Karolinę Szopa
Czytaj więcej
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.