Pomysł na biznes
360 Księgowość

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Skąd czerpać inspiracje biznesowe? W co zainwestować, by firma przynosiła zyski?

Poznaj pomysły, które już na starcie mogą ułatwić Ci osiągnięcie wymarzonych zysków. Zadbaj o kilka kwestii, dzięki którym realnie wyprzedzisz konkurencję. Własna firma to niezależność, ale też ryzyko. Jeśli trafisz w odpowiednią branżę, masz duże szanse na sukces.

Chcesz pracować na swoim? Sprawdź, jak znaleźć pomysł na biznes. Koncepcja firmy w 2023 roku, która może obudzić Twoją kreatywność.

Pomysł na biznes w domu, w Internecie lub na wsi — jak się za to zabrać?

Praca na etacie nie daje satysfakcji, a szef wciąż ma do Ciebie pretensje, więc powoli dojrzewasz do tego, by rozwinąć własny biznes? Ten scenariusz powtarza się notorycznie. Jedni otwierają firmy, pracując na etacie, by dorobić do niskiej wypłaty, a inni stawiają wszystko na jednej karcie i ryzykują.

Każda opcja jest dobra, jeśli tylko czujesz w sercu gotowość do działania na określonych warunkach. Ale właśnie, jak tę gotowość odczuć? Kiedy wiadomo, że pomysł, który chodzi po głowie, będzie strzałem w dziesiątkę, a nie w kolano?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest takie dość popularne powiedzenie: „Jest ryzyko, jest zabawa”. I w tym przypadku można je śmiało przytoczyć. Jednak, by nie utonąć na starcie, przed otwarciem swojej działalności gospodarczej powinieneś spełniać trzy ważne czynniki:

  • posiadać pomysł na biznes,
  • odczuwać gotowość i stanąć oko w oko z ryzykiem,
  • konsekwentnie dążyć do celu.

O ile dwa ostatnie czynniki mają ścisły związek z psychologią i osobowością poszczególnych jednostek, to pierwszy czynnik może już wynikać z różnych okoliczności.

Skąd bowiem czerpać pomysły na biznes? Gdzie ich wyglądać? Być może już czyhają na Ciebie za rogiem, ale Ty wciąż ich nie dostrzegasz… Za chwilę to sprawdzimy! Jeśli chcesz poznać źródła sprawdzonych pomysłów na firmę, czytaj dalej.

Pomysły na firmę w 2023 — skąd je czerpać?

Przyszły przedsiębiorca to człowiek, który powinien charakteryzować się takimi cechami jak wnikliwość, uważność, trzeźwa ocena sytuacji i kreatywność.

Jeśli już wiesz, że w tych przymiotnikach kryje się również Twoja osobowość, naprowadzimy Cię, gdzie szukać inspiracji.

Śledzenie trendów w świecie realnym i wirtualnym

Aby znaleźć niszę na rynku zbytu, czasem trzeba się nieźle nagimnastykować. Oprócz tego, że przyda Ci się bezustanna analiza otaczającego Cię świata, to jeszcze warto uważnie rozmawiać z ludźmi. Na przykład w czasie spotkań towarzyskich możesz nasłuchiwać, o czym rozmawiają Twoi znajomi.

Opowieści o biznesach rodzinnych lub znajomych przyjaciół mogą być dla Ciebie inspirację.

Dzięki takim rozmowom możesz też otrzymać gotowy przepis na sukces i stworzyć punkt usługowy, którego w Twoim mieście jeszcze nie ma.

Warto też zainspirować ich do dyskusji, pytając, czego brakuje w okolicy. Potrzeby ludzi są skrajnie różne, więc odpowiedzi w tym przypadku również mogą być aspirujące.

Ankiety w mediach społecznościowych

Współczesne życie toczy się w sieci. I co do tego, chyba już nikt nie ma wątpliwości. Bez względu na wiek, zawód, płeć — każdy buszuje w Internecie, by wszystko wiedzieć, być na topie lub utrzymać kontakt nawet z bliskimi członkami rodziny.

Jeśli szukasz pomysłu na biznes, może to być Twoja szansa. Zadaj pytanie na lokalnych grupach, czego brakuje w Twoim mieście. Możesz też zrobić ankietę, dodając do niej kilka opcji i poprosić o odpowiedź internautów z różnych grup społecznych, wiekowych.

Następnie przeanalizuj odpowiedzi i sprawdź, które pomysły najbardziej z Tobą rezonują. Kolejne kroki nie powinny przysporzyć Ci już wielu trudności.

Wnikliwa obserwacja rynku lokalnego lub krajowego

To kolejny sposób na to, by Twój biznes miał szanse na sukces. W końcu każdy przedsiębiorca marzy o tym, by jego firma rozwinęła skrzydła i osiągnęła zawodowe szczyty.

Ta droga pochłania multum czasu i energii. A więc, wędrując spacerem po mieście, lub w czasie kolejnej miejskiej wyprawy, obserwuj, jakie biznesy znajdują się już w Twojej okolicy.

Możesz też wybrać się na inspirującą wyprawę do stolicy lub innej, dużej aglomeracji miejskiej. Takie wycieczki mogą być owocne, gdy otworzysz się na uważność.

Patrz, słuchaj, obserwuj co w trawie (lub w murach) piszczy. Wykorzystaj swoją przedsiębiorczość, poluj w okularach przemysłowca, a z pewnością wrócisz do domu z głową pełną pomysłów.

Rozbudzenie własnych umiejętności, a pomysł na biznes

Jeśli zależy Ci na tym, by osobiście rozwijać swoją markę i robić to, co lubisz i co ważne również — potrafisz, to koniecznie postaraj się stworzyć firmę na bazie własnych umiejętności.

W zdecydowanej większości przypadków pomoże Ci to:

  • zminimalizować koszty inwestycji na starcie,
  • spędzać czas w pracy, pogłębiając swoje hobby,
  • stać się liderem w swojej branży.

Stworzenie firmy, wykorzystując w niej własne umiejętności to połowa drogi do sukcesu. Zastanów się zatem, co uwielbiasz robić, czym się interesujesz, co daje Ci ogromną satysfakcję? Pytania na te odpowiedzi pomogą Ci dokonać czegoś wyjątkowego.

Miejsce, do którego będą przychodzić ludzie, którzy cenią jakość, profesjonalizm i Twoją wiedzę. A więc zacznij rozwijać swoją pasję, zrób kilka kursów doszkalających, nim zgłosisz się do bazy CEiDG i będziesz miał obowiązek płacić obowiązkowe składki do ZUS.

Decydując się na biznes stworzony na bazie własnych umiejętności, możesz zrezygnować z pracowników na „dzień dobry”.

Oczywiście koszty współpracy z księgowym, lokal lub podatki po przekroczeniu progu 30 tys. zł nie ominą Cię.

Ale zamiast klasycznych rozwiązań możesz wybrać księgowość online np. program do rozliczania firm 360 Księgowość, który skutecznie ułatwi Ci dokonywanie miesięcznych rozliczeń i utrzymanie miesięcznych wydatków w ryzach. A to tylko dwie z wielu funkcji tego nowoczesnego narzędzia dla przedsiębiorców, które dodatkowo jest dostępne w korzystnej cenie.

Inspiracje na stworzenie własnej firmy — poznaj je nim zrobisz pierwszy krok

Zastanawiając się nad stworzeniem własnej firmy z pewnością szybko można dojść do wniosku, że na rynku zbytu przecież jest już wszystko. I to dosłownie.

Rozpoczynając od przeróżnych firm usługowych przez edukację, aż do rzemieślników, którzy w zaciszu własnego domu tworzą futurystyczne rękodzieło, pierścienie tensorowe, czy też cudowne przytulanki dla najmłodszych, by sprzedawać je w klimatycznych sklepach internetowych.

Ale pamiętaj, że świat wciąż ewoluuje, co oznacza, że rynek zbytu również się zmienia. Z tego powodu warto obserwować ludzi i ich potrzeby. Dziś możesz nie mieć pomysłu na biznes, a już jutro możesz być pewien, że dostrzegłeś niszę, która da Ci szansę na sukces.

Spójrz choćby na wędrujące restauracje, coraz większą popularność placów zabaw dla psów, które stają się nieodzownym elementem aglomeracji miejskich, czy też wypożyczalnie sprzętu do gier plenerowych.

Te ostatnie są wykorzystywane w czasie dziecięcych urodzin, na weselach czy też na miejskich imprezach plenerowych. Rozbudź swoją wyobraźnię.

Stwórz niebanalne obrazy, dekory z drewna lub linię perfum z naturalnych składników. Modna w ostatnim czasie duchowość kładzie nacisk na wszystko, co wiąże się z numerologią i astrologią. Wykorzystaj potencjał tych branż, jeśli od dawna interesują Cię te tajemnicze sektory ludzkiego życia.

Możesz również zająć się prowadzeniem e-sklepu, dropshippingiem, czy też copywritingiem. Każda firma ma szansę na powodzenie, jeśli na poszczególne usługi wciąż jest zapotrzebowanie. A czasem niepozorne pomysły pozwalają stworzyć świetnie prosperujące i co ważne dochodowe biznesy.

Narzędzia, które ułatwiają prowadzenie własnej firmy

Oprócz wspomnianej już wcześniej pomocy w postaci programu 360 Księgowość możesz wykorzystać także wiele innych aplikacji i narzędzi, które mają na celu ułatwienie życia przedsiębiorcom.

Prowadząc profil w mediach społecznościowych, z pewnością zbudujesz sobie grono odbiorców i zwiększysz zainteresowanie swoimi produktami lub usługami, ale oprócz tego możesz także skorzystać z zalet Trello lub Asana, które zostały stworzone z myślą o efektywnym planowaniu i zarządzaniu zespołem.

W Dropbox możesz przechowywać swoje dokumenty, by zawsze mieć je w zasięgu ręki.

Przygotuj się na niespodziewane!

Bądź co bądź, bez względu na to, czy szukasz pomysłu na firmę na wsi, w domu lub zdalnie najpierw zacznij od pomysłu. Nasz przepis z pewnością może uchronić Cię przed falstartem.

Wykorzystaj potencjał naszych rad, weź je sobie głęboko do serca i obserwuj z uważnością otaczającą Cię rzeczywistość. A w najbliższym czasie Twoje działania doprowadzą Cię do punktu, w którym dumnie staniesz w lokalnym biurze Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej, by zarejestrować swój pomysł i z poziomu planowania przejść w końcu do działania!

 

 


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.