Jeszcze jakiś czas temu przedsiębiorcy mogli rozpocząć korzystanie z ulgi podatkowej polegającej na obniżonym opodatkowaniu dochodów z działalności badawczo-rozwojowej. Aktualnie prawodawca wprowadził nową preferencję podatkową w postaci obniżonego opodatkowania dla dochodów osiągniętych z praw własności intelektualnej. Z czym więc wiąże się nowa preferencja podatkowa i dla kogo jest przeznaczona?
Innovation Box – z czym się wiąże?
Nowa ulga podatkowa możliwa jest do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak spoglądając na ulgę w szerszym znaczeniu należy podkreślić, że najczęstszymi jej beneficjentami będą przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej a jednocześnie:
- wykorzystujący ochronę prawną prawa własności wytworzonego w ramach działalności B+R,
- dokonujący zakupu praw własności intelektualnej od podmiotów powiązanych i niepowiązanych (organizacyjnie, prawnie, kapitałowo),
- nabywający prawa własności od innych podmiotów.
Prawa własności intelektualnej, czyli co konkretnie?
Nowa preferencja podatkowa dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Do wymienionych praw ustawodawca zalicza w szczególności:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo o ochronie odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Drugie kryterium wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej to podleganie ochronie prawnej (zgodnie z polskim albo międzynarodowym prawem) tych praw, które zostały wytworzone, ulepszone lub rozwinięte ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Tak, więc nie wszystkie prawa własności czy to wytworzone czy nabyte będą przedmiotem omawianej ulgi podatkowej zwanej dalej IP BOX a tylko te, które spełniają powyżej wyszczególnione wymagania.
Kwalifikowane prawo własności intelektualnej | |
Rodzaj kwalifikowanego prawa | Obligatoryjne podleganie ochronie |
· patent,
· autorskie prawo do programu komputerowego, · dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin albo wyłączne prawo chroniące odmiany roślin, · prawo ochronne na wzór użytkowy, · prawo z rejestracji: a) wzoru przemysłowego, b) topografii układu scalonego, c) produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu. |
Wymienione prawa własności podlegają ochronie prawnej na podstawie zawartych umów międzynarodowych, gdzie stroną jest RP albo UE a przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. |
Obowiązek czy dobrowolność?
Skorzystanie z ulgi IP BOX nie jest obowiązkowe i wprost mówi o tym ustawodawca. W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwanej dalej ustawą o PDOF w przypadku, gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub specjalnej ewidencji (wymaganej przy prowadzeniu PKPiR) nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do ustalenia i zapłaty podatku zgodnie z przyjętą formą opodatkowania działalności gospodarczej (skala podatkowa lub podatek liniowy).
Podatek od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5%
Podatek dochodowy od prawidłowo ustalonego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi jedynie 5%. Jednakże, gdy podatnik zdecyduje się na skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania czeka go przebrnięcie przez procedurę ustalenia dochodu oraz poprowadzenie dodatkowej ewidencji (przy prowadzeniu PKPiR).
Podstawowy problem to ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
Przedsiębiorca, który podejmie decyzję o skorzystaniu z preferencyjnego opodatkowania 5% podatku dochodowego od uzyskanych dochodów z kwalifikowanych praw własności ma obowiązek w pierwszej kolejności ustalić ten dochód (ewentualnie stratę podatkową, gdyż tę możliwość uwzględnił prawodawca).
Dochód (strata) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będzie stanowić nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Zatem w zakresie osiągniętego dochodu z działalności gospodarczej podatnik będzie zobligowany zidentyfikować koszty i przychody przypadające na kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PDOF dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będzie dochód z:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Zaznaczyć należy, że gdy podatnik nie jest w stanie ustalić dochodu z podziałem na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, to zgodnie z art. 30ca ust. 9 ustawy o PDOF może go obliczyć dla:
- tego samego rodzaju produktu lub usługi lub
- tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Podstawa opodatkowania
To jednak nie wszystko. Po ustaleniu kosztów i przychodów zawierających się w powyższych kategoriach, podatnik dokonuje ostatecznego ustalenia podstawy opodatkowania stanowiącej iloczyn rocznego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i ustawowego wskaźnika.
Podstawa opodatkowania preferencyjnym podatkiem 5% | ||||
ILOCZYN | ||||
Sumy kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym. | Wskaźnika obliczonego według wzoru:
Gdzie litery a,b,c,d oznaczają poniesione przez podatnika wydatki na: a – działalność B+R związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, b – nabycie wyników prac B+R związanych kwalifikowanym prawem własności innym niż „d” intelektualnej od podmiotu niepowiązanego, c – nabycie wyników prac B+R związanych z kwalifikowanym prawem własności innym niż „d” intelektualnej od podmiotu powiązanego, d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. |
Ewidencja w IP BOX
Prawodawca w podstawowym zakresie określił zasady wyodrębniania w prowadzonej ewidencji właściwych kosztów i przychodów dla podatników stosujących ulgę IP BOX.
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mają obowiązek:
- wyodrębnić w księgach każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
- prowadzić je w sposób umożliwiający identyfikację kosztów (nie tylko związanych z prawem ale zgodnie z rodzajami kosztów wymienionych wcześniej pod literkami a, b, c, d) oraz przychodów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
- dokonywać zapisów księgowych umożliwiających określenie dochodu z kwalifikowanych praw własności (wykorzystywane przynajmniej dwa kwalifikowane prawa własności) gdy podatnika nie zdoła spełnić warunków wymienionych w punkcie 2,
- dokonywać zapisów księgowych umożliwiających określenie dochodu z kwalifikowanych praw własności w stosunku do produktu lub usługi, do których podatnik wykorzystuje jedno lub większą liczbę kwalifikowanych praw własności intelektualnej, gdy podatnika nie może wypełnić warunków wymienionych w punktach 2 oraz 3.
Natomiast podatnicy prowadzący PKPiR są zobligowani wykazywać powyższe informacje w odrębnej ewidencji.
Zeznanie roczne
Podatnik, który korzysta w trakcie roku podatkowego z ulgi IP BOX będzie wykazywał koszty i przychody dla skorzystania z preferencyjnego opodatkowania jako rozliczenie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-36L, w którym osiągnięto dany dochód.
Jeżeli podatnik poniósł jednak stratę podatkową z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, to na mocy art. 30ca ust. 10 ustawy o PDOF może ją odliczyć w okresie najbliższych 5 lat od dochodu z :
- tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- tego samego rodzaju produktu lub usługi,
- tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Ponadto podatnicy powinni pamiętać, że rozliczenie kosztów i przychodów w ciągu roku będzie odbywać się według wybranych form opodatkowania. Podatnik będzie natomiast wyodrębniał koszty i przychody według podziału wcześniej wymienionego dla celu rocznego ustalenia dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Z kolei samo rozliczenie ulgi według stawki podatkowej 5% od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej nastąpi w zeznaniach rocznych PIT-36 albo PIT-36L.
Czytaj więcej
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.