Pogramy księgowe w 2024 roku – zestawienie
360 Księgowość

Pogramy księgowe w 2024 roku – zestawienie

Prowadzenie księgowości należy do podstawowych aktywności realizowanych w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na branżę, skalę i specyfikę działania. Jednocześnie księgowość to obszar, który przez wielu uważany jest za niezwykle trudny. Prawidłowe księgowanie transakcji, wystawianie faktur, rozliczanie przychodów i kosztów stanowi wyzwanie, w którym nie trudno o błędy. Te mogą być zminimalizowane do zera przy użyciu odpowiedniego programu księgowego.

Przedstawiamy zestawienie programów księgowych i sprawdzamy ich zakres.

Programy księgowe – realna pomoc w realizowaniu podstawowych procesów biznesowych w przedsiębiorstwie

Obszar księgowości i rachunkowości w każdym przedsiębiorstwie stanowi istotny punkt, któremu trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu i energii. To właśnie od poprawności i efektywności realizowania działań księgowych zależy, czy nasza firma działa w zgodzie z obowiązującym prawem.

Jesteś przedsiębiorcą, który nie ma odpowiedniej wiedzy z zakresu prowadzenia księgowości firmy? To nic takiego. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy korzysta z usług nowoczesnych i coraz to bardziej zaawansowanych programów księgowych, które nie tylko przyspieszają realizacją najważniejszych działań, ale także minimalizują ryzyko błędów i zapewniają pełne wsparcie w wielu innych dodatkowych procesach, jak wystawianie faktur, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, a nawet prowadzenie rejestru aktywów lub dokumentacji kadrowo-płacowej.

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg programów do księgowania – różnią się one specyfiką działania, funkcjami i łatwością obsługi, ale wszystkie mają jeden nadrzędny cel – zapewnić wyższą jakość procesów księgowych przy jednoczesnym przyspieszeniu łatwych, acz żmudnych i powtarzalnych czynności.

Program księgowy czy zatrudnienie biura rachunkowego?

 

Bardzo często, podczas rozważań na temat ułatwienia działań księgowych w firmie porusza się wątek zasadności zakupu oprogramowania księgowości. Przecież bardzo często firmy decydują się na całkowite outsourcowanie procesów księgowych poprzez korzystanie z usług wykwalifikowanego biura rachunkowego. Która opcja będzie dla nas lepsza?

To oczywiście zależy od skali działalności naszej firmy, dostępnych zasobów – zarówno ludzkich, jak i finansowych oraz od sposobu, w jaki prowadzona jest księgowość w przedsiębiorstwie. Jeśli nasza firma znacząco rozrasta zasięg działania, dynamicznie rozwija portfolio usług i produktów i wchodzi na rynek międzynarodowy, pomoc wykwalifikowanych profesjonalistów z biura rachunkowego może okazać się konieczna. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, który jednak w przypadku dużych przedsiębiorstw jest całkowicie zasadny.

W wielu przypadkach jednak zaawansowany program do księgowania będzie wystarczający. Mikro, małe i średnie firmy z powodzeniem będą w stanie we własnym zakresie efektywnie realizować działania księgowe, a co istotne – w przypadku kilku dostawców oprogramowania do księgowości, istnieje możliwość cyklicznych konsultacji z księgowymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu księgowego?

 

Im większy wybór, tym trudniej wybrać program, który spełni nasze wszystkie oczekiwania – to prawda, z którą trudno polemizować. Dlatego też program księgowy dla jednoosobowej działalności powinien zostać wybrany w drodze szczegółowej analizy naszych potrzeb i konkretnych cech, które oprogramowanie powinno posiadać. Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty dostępnych systemów na rynku? Przede wszystkim na:

Funkcjonalność programu do księgowania – nie tylko fakturowanie i obsługa KPiR lub pełnej księgowości, ale też możliwość rozliczania się z US, ZUS, JPK, generowania przydatnych raportów, czy nawet obsługa magazynu, rejestru aktywów trwałych i innych ksiąg pomocniczych.

Cena programu – czy sprzedaż produktu realizowana jest na bazie miesięcznego abonamentu, czy jednorazowej płatności?

Dostępność – czy system jest dostępny na aplikacjach mobilnych? Czy do zalogowania się wystarczy jedynie dostęp do internetu?

Zgodność z prawem – bardzo istotny aspekt, który gwarantuje realizowanie procesów księgowych w zgodzie z obecnie obowiązującym prawem.

Wsparcie techniczne – pomoc techniczna specjalistów od oprogramowania – łatwy kontakt zapewnia istotny komfort psychiczny i pewność utrzymania ciągłości działań księgowych bez względu na okoliczności i napotykane trudności.

Programy księgowe – zestawienie

By ułatwić proces wyboru najlepszego programu do księgowości dla firmy, zdecydowaliśmy o stworzeniu unikalnego zestawienia wszystkich najważniejszych systemów dostępnych na polskim rynku. Zestawienie przygotowane jest bez rozróżnienia na KPiR i pełną księgowość – zdecydowana większość rozwiązań zapewnia pełne wsparcie w obu przypadkach.

Każdy program zostanie przedstawiony w oparciu o ten sam schemat, uwzględniający najważniejsze funkcje, unikalne cechy stanowiące argument przemawiający za wyborem systemu, docelową grupę klientów, która skorzysta najbardziej na danym programie i cenę.

360 Księgowość

Opis:

360 Księgowość to program prosty w obsłudze, zapewnia wiele przydatnych funkcji. Umożliwia przechowywanie wszystkich dokumentów w jednym miejscu. Oprogramowanie pozwala oszczędzić czas, dzięki automatyzacji wiele funkcji.

Najważniejsze cechy:

  • wygodne i szybkie fakturowanie,
  • księgowość w chmurze,
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • bezpłatna pomoc działu technicznego
  • łatwe tworzenie i wysyłanie plików JPK VAT i deklaracji VAT a także sprawozdań finansowych
  • możliwość prowadzenia KPiR, Pełnej księgowości i Ryczałtu

Idealny dla: biur rachunkowych, spółek, małych i średnich firm

Ceny: W ramach jednej licencji można prowadzić dwie firmy, a za każdą kolejną firmę utworzoną w programie trzeba zapłacić tylko 6 zł/netto miesięcznie

  • od 39 zł/netto miesięcznie

Faktura.pl

Opis: Oprogramowanie Faktura.pl to rozwiązanie dla firm, które poszukuje efektywnego sposobu na usprawnienie procesów fakturowania i rozliczania płatności z kontrahentami. System zapewnia pełny moduł fakturowania oraz księgowości online, który wspiera przedsiębiorców w procesie księgowania dokumentów, wyliczania składek do ZUS i US, a także zapewnia skuteczny program księgowy dla biur rachunkowych.

Najważniejsze cechy: Oferta Faktura.pl to przede wszystkim łatwość obsługi i wygoda w realizacji najważniejszych procesów. Na plus należy zaliczyć bardzo przejrzystą szatę graficzną, która od pierwszego logowania zaprasza do zapoznania się z wszystkimi funkcjonalnościami systemu. Dla zainteresowanych istnieje możliwość integracji systemu Faktura.pl z Allegro, co znacznie przyspieszy proces księgowania zakupów.

Dla kogo Faktura.pl: Faktura.pl to system przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, którzy oczekują, że program księgowy będzie łatwy w obsłudze i proces fakturowania i rozliczania płatności nie zajmie całego dnia. Dodatkowe funkcje integracji z marketplace Allegro czy funkcję ochrony płynności finansowej sprawiają, że Faktura.pl to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw handlowych i e-sklepów bazujących na sprzedaży internetowej.

Koszt oprogramowania: Każdy przedsiębiorca może przetestować system Faktura.pl przez 30 dni bez opłat. Po tym okresie musimy wybrać jedną z trzech opcji:

l Księgowość Basic – od 39.99 zł miesięcznie

l Księgowość Optimum – od 44.99 zł miesięcznie

l Księgowość Premium – od 54.99 zł miesięcznie

Każdy droższy pakiet daje dostęp do nowych funkcji, takich jak nielimitowana liczba użytkowników, pakiet OCR a nawet obsługa magazynowa.

 

Streamsoft Firmino

Opis: Księgowość Online Steamsoft Firmino to kompleksowa obsługa obszaru finansowego w firmie. Za pośrednictwem uniwersalnego rozwiązania możemy zyskać dostęp do programu fakturowego, wygodnej księgowości online, która zapewni nie tylko wprowadzanie kosztów, ale też rozliczanie podatków i generowanie deklaracji i JPK.

Najważniejsze cechy: Klienci Steamsoft Firmino mogą oprócz standardowych, doskonale wszystkim znanych modułów cieszyć się nielimitowanym dostępem do przydatnego modułu Magazyn, który ułatwi ewidencjonowanie stanów magazynowych, inwentaryzację i tworzenie dokumentów magazynowych. Ponadto Steamsoft Firmino zapewnia dostęp do obsługi drukarek fiskalnych.

Dla kogo Steamsoft Firmino: Oprogramowanie dedykowane jest wszystkim przedsiębiorcom, bez względu na sposób księgowości i skalę działania. Jednocześnie najbardziej poleca się program tym przedsiębiorcom, którzy obsługują w firmie drukarki fiskalne, a przy okazji często przebywają poza biurem. Dlaczego? Ze względu na aplikacje mobilną Steamsoft Firmino, która umożliwia wygenerowanie faktury w 3 krokach i zapewnia pełen dostęp do danych finansowych firmy.

Koszt oprogramowania: Steamsoft Firmino zapewnia możliwość skorzystania z usług bez żadnych opłat w ramach konta darmowego. Obejmuje ono możliwość wystawienia 3 faktur w miesiącu i daje dostęp do bazy kontrahentów, produktów, analiz, oraz systemu CRM. Jeśli jednak ta opcja okaże się niewystarczająca, konto podstawowe znacznie rozszerzające możliwości programu będzie kosztować nas zaledwie 8,80 zł, co jest niezwykle atrakcyjną opcję. Klienci, którzy szukają pełnej obsługi uwzględniającej moduł Księgowość Online, Magazyn, Fiskalizacja i Windykacja zapłacą miesięcznie 60,80 zł miesięcznie.

 

Szybkafaktura.pl

Opis: Szybkafaktura.pl to oprogramowanie, które służy w głównej mierze wystawianiu faktur – znacznie szybciej, niż robiliśmy to dotychczas. Zgodnie z ofertą to właśnie ten program cieszy się możliwością najszybszego wystawienia faktury – nawet w 21 sekund. Taką efektywność zawdzięczamy wielu usprawnieniom, które bazują na automatyzacji działania.

Najważniejsze cechy: Szybkafaktura.pl to w głównej mierze program, którego głównym celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesu wystawiania i księgowania faktur. To w tym narzędzie jest najlepsze i tutaj daje największy potencjał do usprawnienia własnych procesów biznesowych. Oczywiście możemy dodatkowo skorzystać z wygodnych modułów, takich jak Magazyn, Kadry i Księgowość, jednak wystawianie faktury w 21 sekund to wystarczający powód, by zainteresować się tym narzędziem.

Dla kogo Szybkafakura.pl: Narzędzie do fakturowania przeznaczone jest przede wszystkim dla mikro i małych przedsiębiorcach, ze szczególnym uwzględnieniem freelancerów, którzy nie chcą tracić czasu na dodatkowe formalności związane z wystawianiem faktur. Dla dużych firm funkcjonalność narzędzia szybkafaktura.pl może być niedostateczna, nawet biorąc pod uwagę wykorzystanie funkcji Kadr, Magazynu lub Księgowości.

Koszt oprogramowania: Szybkafaktura.pl zapewnia możliwość wyboru jednego spośród trzech pakietów:

l STARTER – 7,99 zł i podstawowe funkcje przeznaczone dla jednego użytkownika,

l PRO – 9,99 zł i dodatkowe funkcjonalności jak JPK, historia zmian w dokumentach i możliwość wdrożenia aż 5 pracowników,

l TURBO+ – 14,99 zł i brak limitów w zakresie liczby faktur lub użytkowników. Dodatkowo błyskawiczny eksport danych z programów księgowych, masowe wystawianie faktur i przyspieszony proces wystawiania faktur cyklicznych. Dodatkowo moduł windykacyjny z opcją tworzenia wezwań do zapłaty i wysyłania przypomnień.

W każdym pakiecie użytkownicy otrzymują 3 miesiące za darmo. Na początek 45 dni bezpłatnego okresu testowego.

 

Intaxo

Opis: Intaxo to kolejne narzędzie, które podzielone jest na dwa osobne, równie istotne dla przedsiębiorców moduły. W module Fakturowanie możemy liczyć na efektywny, czytelny interfejs, który pozwoli nam wystawiać faktury w wielu językach i walutach z każdego urządzenia stacjonarnego i mobilnego. Księgowość online to drugi moduł, dedykowany małym firmom, w ramach którego otrzymujemy możliwość automatycznego wyliczania podatków i składek na podstawie faktur już zaksięgowanych.

Najważniejsze cechy: Główną siłą oprogramowania Intaxo jest bardzo łatwy i prosty w obsłudze interfejs, który nie przytłacza od samego początku, a daje możliwość skorzystania z każdej z dostępnych opcji. Wystawienie wielu faktur w jednym momencie? Generowanie plików JPK? Rozliczenie ZUS? KPiR z rejestrami VAT? Wszystko to jest dostępne w bezpiecznej aplikacji, dostępnej również na urządzenia mobilne.

Dla kogo Intaxo: Intaxo to narzędzie przeznaczone dla małych i mikrofirm, które oczekują przede wszystkim prostego programu, w którym bez zbędnych formalności uda się wygenerować i wysłać faktury i rozliczyć się z US i ZUS.

Koszt oprogramowania: Intaxo daje możliwość bezpłatnego testowania pełnej funkcjonalności narzędzia przez jeden miesiąc. Po tym czasie musimy zdecydować, czy interesuje nas jedynie jeden z modułów, czy pełen pakiet. Moduł Fakturowanie to koszt 15 zł miesięcznie, moduł Księgowość online to 35 zł miesięcznie.

 

Taxe.pl

Opis: Taxe.pl być może nie zalicza się do grona narzędzi do samodzielnego księgowania, ale jest uwzględnione w zestawieniu z powodu rosnącej popularności tego rozwiązania. Taxe.pl to biuro rachunkowe online, w ramach którego na nasze zlecenie wykonywane są wszystkie istotne procesy księgowe – od tworzenia rejestrów, przez wysyłanie dokumentów do urzędów, aż po pełną obsługę płatnika VAT.

Najważniejsze cechy: Usługa Taxe.pl to rozwiązanie, w ramach którego my samodzielnie nie wykonujemy żadnych procesów księgowych – są one wykonywane przez specjalistów i zawodowych księgowych. Wystarczy, że samodzielnie prześlemy dokumenty księgowe i opłacimy składki oraz podatki. Cała reszta leży po stronie biura rachunkowego online.

Dla kogo Taxe.pl: Oferta Taxe.pl przeznaczona jest przede wszystkim do jednoosobowych działalności gospodarczych, które rozliczają się za pośrednictwem ryczałtu lub KPiR. To rozwiązanie, które nie wymaga od nas żadnych umiejętności i wiedzy księgowej – rozpoczynamy współpracę i mamy pewność, że obszar księgowości będzie zawsze dopięty w naszej firmie na ostatni guzik.

Koszt oprogramowania: Taxe.pl oferuje trzy pakiety swoich usług, które różnią się liczbą wykonywanych usług. Pakiet-S to koszt 84 zł miesięcznie, Pakiet-M to 127 zł miesięcznie a największy Pakiet-L, czyli kompleksowa obsługa księgowa firmy to wydatek rzędu 185 zł miesięcznie.

 

InsERT

Opis: InsERT to bez wątpliwości jeden z najpopularniejszych na rynku systemów do samodzielnego księgowania, przeznaczony dla wszystkich segmentów biznesu – od małych przedsiębiorstw jednoosobowych, przez spółki, aż po duże korporacje. InsERT obejmuje nie tylko usługi do fakturowania i księgowości, ale daje możliwość korzystania z modułów sprzedażowych, ERP czy aplikacji do prowadzenia sklepu online. Dotychczas InsERT może pochwalić się blisko milionem sprzedanych licencji, co potwierdza doświadczenie i profesjonalizm systemu.

Najważniejsze cechy: InsERT w swoich produktach stawia przede wszystkim na możliwość połączenia poszczególnych modułów w jeden, duży ekosystem zapewniający wyższą efektywność w każdym obszarze działania firmy. Bez względu na nasze preferencje dostawca zapewnia pełne wsparcie i możliwość korzystania z narzędzi również na urządzeniach mobilnych.

Dla kogo InsERT: System księgowy InsERT to propozycja dla firm, które przy okazji ewolucji technologicznej w swojej firmie szukają kompleksowego rozwiązania, które przejmie procesy księgowania, fakturowania i wiele innych obszarów, takich jak zarządzanie zasobami, kontakty z klientami, a nawet systemy rezerwacyjne. Bogata oferta firmy przeznaczona jest dla małych, średnich i dużych firm, a także biur rachunkowych i placówek medycznych.

Koszt oprogramowania: InsERT opiera swoją sprzedaż na licencjach, które są dostępne na czas nieokreślony. W przypadku systemu księgowego, ceny oprogramowania zaczynają się już od 600 złotych, co w przypadku tak bogatej funkcjonalności jest atrakcyjnym rozwiązaniem.

 

Wapro

Opis: Wapro fakir to rozwiązanie dla firm, które poszukują profesjonalnego wsparcia dla finansów i księgowości do swojej firmy. Nowoczesny program przeznaczony jest zarówno dla małych, jak i średnich firm. Na szczególną uwagę zasługują moduły, które przeznaczone są dla biur rachunkowych i jednostek budżetowych.

Najważniejsze cechy: System Wapro Fakir do księgowości cechuje się wieloma funkcjami, które z łatwością można dostosować do swoich przyzwyczajeń i specyfiki prowadzenia procesów biznesowych w firmie. System Wapro Fakir zapewnia możliwość automatyzowania operacji księgowych i dodatkowych obliczeń ułatwiających raportowanie.

Dla kogo Wapro: Wapro to jeden z najbardziej zaawansowanych modułów dostarczanych przez Asseco w ramach linii produktowej Wapro. Systemy te, choć stanowią osobne narzędzia pokrywające poszczególne elementy działalności (sprzedaż, magazyn, produkcja, finanse, kadry itd.), dają potencjał do zintegrowania i stworzenia dużego ekosystemu wspierającego każdy proces w firmie.

Koszt oprogramowania: Koszt zakupu systemu uzależniony jest od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam jedynie na księdze podatkowej, możemy liczyć na zakup licencji w cenie 199 złotych. Jeśli jednak interesuje nas pełna księgowość, wygodne narzędzie kosztować nas będzie od 999 złotych za rok licencji.

 

RAKS SQL

Opis: RAKS to kolejny program, który zapewnia pełne wsparcie firmy w ramach poszczególnych modułów – magazyn, sprzedaż, księgowość, produkcja, ale także wygodny moduł e-pracownik i integracja z PPK. RAKS w obszarze rachunkowości gwarantuje wygodny system, dopasowany do różnych działalności bez względu na sposób prowadzenia księgowości.

Najważniejsze cechy: Raks zapewnia dostęp do modułów Księgi Handlowej, Środków Trwałych, KPiR i Kadr oraz Płac w ramach narzędzi online. Oznacza to, że nie musimy ściągać oprogramowania na komputer – wystarczy że zalogujemy się w wygodnej aplikacji i otrzymujemy dostęp do wszystkich istotnych funkcjonalności. RAKS to nie tylko bezpieczeństwo naszych danych finansowych, ale także zgodność z aktualnymi przepisami prawa.

Dla kogo RAKS SQL: System RAKS SQL zapewnia bogatą ofertę narzędzi dla firm w zakresie księgowości i finansów. Zdalne fakturowanie, przygotowywanie rozliczeń z US i ZUS, możliwość automatyzacji powtarzalnych procesów. Oprogramowanie to świetna alternatywa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które poszukują kompleksowej obsługi.

Koszt oprogramowania: Koszt zakupu licencji systemu RAKS to spory wydatek rzędu od 2 tysięcy złotych. Jeśli jednak postawimy na nowoczesne rozwiązanie w postaci dostępu do usługi chmurowej RAKS, możemy liczyć na lepsze warunki cenowe.

 

 


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.